Uwaga! Nowa metoda oszustwa

0
(mat. KPP Prudnik)

„38-latek z miasta Prudnik zabił psa podczas transmisji na żywo, rozpoznajesz sprawcę! Policja apeluje o udostępnianie”. UWAGA – tak zaczyna się próba oszustwa!

Taki post pojawił się ostatnio na jednym z portali społecznościowych. Informujemy, że prudniccy policjanci nie prowadzą takiej sprawy. Ostrzegamy, aby pod żadnym pozorem nie klikać w tego typu link, a tym bardziej nie logować się na takich stronach.

Konta na portalach społecznościowych są bardzo popularnym środkiem komunikacji. Za ich pomocą utrzymujemy znajomości lub nawiązujemy nowe. Wykazujemy przy tym dużo zaufania. Dlatego nasze konta na portalach – tak jak nasze dane wrażliwe – powinniśmy szczególnie chronić. Znane są metody wyłudzania pieniędzy od znajomych właśnie za pośrednictwem portali społecznościowych. Oszuści mogą również wchodzić w posiadanie naszych danych osobowych.

Ostatnio na jednym z takich portali pojawił się post, w którym autor wzywa do rozpoznania sprawcy przestępstwa. Po kliknięciu jesteśmy przekierowani na fałszywą stronę portalu informacyjnego. Pierwszą wątpliwość powinien wzbudzić nieautentyczny link na pasku adresu strony internetowej. Opublikowany film ma ujawniać wizerunek sprawcy przestępstwa. Jednak aby go obejrzeć, trzeba podać login i hasło do swojego konta. Wówczas w ich posiadanie mogą wejść oszuści. Dlatego nie należy podawać dalej takich postów, klikać w publikowane tam linki ani nie logować się na żadne konta za ich pośrednictwem. Wzbudzić naszą czujność powinno również to, że na takiej stronie nie możemy wejść w inne zakładki czy też informacje – strona nie jest interaktywna.

Oszuści często podszywają się pod instytucje zaufania publicznego. Zawsze wcześniej weryfikujmy wiarygodność takich informacji. Doczytajmy w innych źródłach, sprawdźmy na oficjalnych stronach i portalach. To chociażby strona internetowa prudnickiej policji lub profil policji na facebooku.

(informacja: KPP Prudnik)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here