Gmina zaopiekuje się kirkutem

7

Lokalny samorząd przeprowadzi prace porządkowe na głogóweckim kirkucie

Zaniedbana nekropolia od dłuższego czasu domaga się doprowadzenia do stanu, który nie przynosiłby wstydu miastu. Jak informuje magistrat burmistrz Piotr Bujak zawrze umowę użyczenia terenu cmentarza od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Wcześniej teren zostanie uporządkowany.

– Fundacja wyraziła już na to zgodę pod warunkiem wykonania prac zgodnie z zaleceniami Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. Oznacza to m.in. nieprowadzenie jakichkolwiek prac w szabaty, tj. od zmierzchu w piątek do zmierzchu w sobotę oraz podczas świąt żydowskich – informuje urząd.

7 KOMENTARZE

    • Mogłaby, ale nie musi. Gdybyś tak czekał na kasę od nich, to cmentarz do reszty zostałby zniszczony. A tak mieszkańcy Głogówka sami zatroszczą się o groby mieszkańców Głogówka.

  1. Nie jestem antysemita, w Bialej jest starszy cmetarz zydowski, niz w Gogowku ma napewno ok 400-500 lat, jest polozony na skarpie w dole rzeki bIALEJ, TO CHARAKTERYSTYCZNE DLA POCHOWKOW ZYDOWSKICH, , WIEC TELAWIW POWINIEN DAC KASE NA TAKIE MIEJSC,A NIE TYLKO NA KAMIENICE WARTE PARE TYSIECY DOLCOW W wARSZAWIE!!

  2. Najpozniej od drugiej wojny swiatowej zydzi sa panami tzw. zachodniego swiata , w kazdym z tych panstw sa grupa uprzywilejowana pod kazdym wzgledem , przede wszystkim finansowym , a my mamy dbac o ich cmentarze ? Czy oni nie maja rak albo nog , by samemu dbac o swoich zmarlych ?
    Czy groby mojej rodziny posprzata jakis zyd ? Za nasze pieniadze i czas wysluguje sie administracja ludziom , ktorzy sami nic nie robia ? Jakim prawem to sie dzieje ? Prawem silniejszego ?

  3. Bo masz mentalność dzikiego człowieka Wschodu, który może jeszcze dba o groby swoich rodziców i dziadków, ale ma gdzieś groby innych. Otóż w naszej, POLSKIEJ kulturze, dba się o groby ludzi, bez względu na to, do kogo należały. Z szacunku do zmarłych.
    W Niemczech remonty polskich grobów ofiar i poległych w II wojny światowej finansowane są ze środków państwa niemieckiego. W żadnym cywilizowanym państwie nie pozwala się, żeby cmentarze zamieniały się śmietnik i ruinę. W Rosji pewnie tak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here