Czesi już bez stanu wyjątkowego

0

Niedziela 11 kwietnia była ostatnim dniem obowiązującego w Rep. Czeskiej stanu wyjątkowego w związku z trwającą epidemią.

Stan wyjątkowy trwał aż 188 dni (od 5 października). Czechów obowiązywały dotkliwe restrykcje związane z przemieszczaniem się, funkcjonowaniem handlu, nauczaniem, czy przekraczaniem granicy państwa.

Decyzja o zniesieniu części obostrzeń związana była z powolnym przełamywaniem szczytu epidemii w tym kraju.

Od poniedziałku nie obowiązujące godzina policyjna, ani zakaz przekraczania granic powiatu zamieszkania (obowiązywał od 1 marca). Otwarte zostały m.in. przedszkola, targowiska, pralnie, zakłady ślusarskie, sklepy z odzieżą i obuwiem dla dzieci, sklepy papiernicze. Te ostatnie z uwagi na wznowienie nauki rotacyjnej dla uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych. Rotacja polegać będzie na cotygodniowych zmianach – naprzemiennie nauce zdalnej i stacjonarnej. Można też odwiedzać części otwarte ogrodów botanicznych i zoologicznych. Możliwe są spotkania do 10. osób w pomieszczeniach zamkniętych i do 20. w przestrzeni otwartej.

Do 11 kwietnia w Rep. Czeskiej zaszczepiono blisko 2,1 mln osób, w szpitalach przebywało 5070 chorych na COViD-19 i odnotowano 27 917 zgonów.

Od początku epidemii czeskie służby sanitarne zarejestrowały ponad 1,581 mln zakażeń koronawirusem.

Na razie nie ma informacji o swobodzie przekraczania granicy państwa. To decyzje, które muszą zapaść w obu sąsiadujących państwach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here