Mieszkańcy Opolszczyzny biorą mniej zwolnień lekarskich niż rok temu

0
(il. ZUS)

Mieszkańcy Opolszczyzny w ostatnich tygodniach rzadziej korzystali ze zwolnień lekarskich niż w marcu i kwietniu poprzedniego roku. To wnioski opolskiego ZUS, który porównał liczbę wystawionych przez lekarzy zwolnień lekarskich z tytułu choroby własnej.

W  ubiegłym roku rekordowe pod względem absencji chorobowej były marzec i październik. Zarówno w Polsce jak i w regionie opolskim. Wówczas w całym kraju lekarze wystawili w marcu i październiku odpowiednio 3 mln 142 tys. i 3 mln 150 tys. zaświadczeń chorobowych. Obecnie zwolnień chorobowych jest zdecydowanie mniej.

– Porównaliśmy liczbę wystawionych zwolnień lekarskich z marca i pierwszego tygodnia kwietnia z analogicznym okresem ubiegłego roku. W ostatnich kilku tygodniach do opolskiego ZUS trafiło 54,9 tysięcy zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej, a rok temu w marcu i na początku kwietnia było ich 68,1 tysięcy. To znaczy, że w tym roku liczba wystawionych orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy jest w naszym regionie o  prawie 20 procent mniejsza niż w tym samym okresie poprzedniego roku – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Tendencję spadkową widać też wyraźnie porównując krajowe dane o absencji chorobowej. W marcu i na początku kwietnia ubiegłego roku ZUS zarejestrował 3 mln 142 tys. zwolnień z tytułu choroby własnej, natomiast obecnie zaświadczeń lekarskich było 2 mln 405 tys. Tutaj spadek orzeczonych „chorobowych” w stosunku do poprzedniego roku wyniósł 23 proc.

Na Opolszczyźnie, w ujęciu tygodniowym rekordy w zwolnieniach lekarskich padały w październiku i marcu 2020 r. W e-ZLA najbardziej obfitował okres od 26 października do 1 listopada, gdy ZUS w regionie zanotował 21,5 tysiąca zwolnień. Tydzień wcześniej, bo od 19 do 25 października wpłynęło 19,5 tysiąca e-ZLA. Drugie pod względem tych wartości w całym minionym roku były tygodnie marcowe. Dwa najbardziej „chorobowe” tygodnie to czas od 9 do 23 marca 2020 r., gdy opolskie placówki ZUS przyjęły w sumie 30,8 tys. zwolnień.

– W marcu i kwietniu tego roku tygodniowe ilości rejestrowanych przez opolski ZUS zaświadczeń chorobowych nie są już tak spektakularne. Liczba zwolnień w poszczególnych tygodniach kształtuje się na podobnym poziomie. Najwięcej, bo prawie 11,7 tysięcy wpłynęło między 15 a 21 marca, a najmniej w pierwszym tygodniu kwietnia bo 10,2 tysięcy – dodaje rzecznik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here