Będą „elektryki” dla prudniczan!

7

W ramach rządowych środków dla tzw. gmin górskich władze Prudnika pozyskały pieniądze na utworzenie wypożyczalni samochodów elektrycznych. Kilkanaście „elektryków” będzie do dyspozycji mieszkańców.

Dofinansowanie kierowane jest na działania związane z turystyką, stąd gmina podkreśliła rolę pojazdów, jako środków transportu nie tylko w mieście, ale i na polsko-czeskim pograniczu, gdzie transport zbiorowy, zwłaszcza transgraniczny, jest słabo rozwinięty. Z tego względu, że projekt finansowany jest ze środków zewnętrznych przez pierwszych pięć lat samochody będą wypożyczane bezpłatnie. Użytkownik będzie jedynie ponosił koszty ładowania oraz ewentualnych szkód. Flotę ma stanowić 15 samochodów różnej klasy, od małych pojazdów miejskich, do kombi i suvów. Jakich tego na razie nie wiadomo, bo dopiero będzie rozpisany przetarg.

Idea uruchomienia wypożyczalni – nie tylko w Prudniku – została opracowana przez Ministerstwo Rozwoju i wiąże się z przygotowywaną produkcją polskiego samochodu elektrycznego Izera. Gminy zobowiązują się, że z chwilą zejścia z taśm pierwszych pojazdów, wymienią lub poszerzą swój tabor o polskie „elektryki”. Koszty poniesie samorząd.

Spodziewane jest ogromne zainteresowanie mieszkańców projektem, stąd już teraz gmina opracowuje zasady wypożyczenia pojazdów. Wstępne regulacje mówią o co najwyżej jednomiesięcznym okresie wypożyczenia.

Projekt jest ściśle związany z modernizacją dworca autobusowego przy ul. Kościuszki, która rozpocznie się w tym roku. Dzięki realizacji zadania centrum przesiadkowe stanie się takim nie tylko z nazwy. Wypożyczalnia znajdować się będzie przy Łaźni Miejskiej, która tym samym częściowo znów powróci do użytkowana (zaadaptowane zostaną pomieszczenia od strony dworca). Co najmniej dwa pojazdy będą zarezerwowane na użytek turystów ze skróconym okresem wypożyczenia (do 3 dni). W ramach projektu zbudowanych też zostanie 14 punktów ładowania (w tym po jednym w sołectwie), każdy z dwiema stacjami dokowania.

Wartość projektu to 4 mln złotych, z czego 3,953 mln sfinansuje państwo. Planowany termin uruchomienia wypożyczalni to połowa 2022 r.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku przy sklepie „Mrówka” w Prudniku uruchomiona została ładowarka stacjonarna oparta na systemie Power EV.

[AKTUALIZCJA, 2.04.2021] Artykuł to oczywiście primaaprilisowy żart. Szkoda, prawda? Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

7 KOMENTARZE

  1. Moze zamiast wypozyczanie samochodow4, ktore i rak bedzie drogie. Lepiej kupić 2 lub 3 autobusy elektryczne. To bedzie zdrowsze, nowoczesniejsze i zapewne wizytowka przyszlego dworca pks .

    • Pomysł dobry, ale gmina nie ma własnego taboru autobusowego, bo wykonywane przewozów zleca firmom, które wygrają przetargi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here