Ewa Giemza nagrodzona

0

Ewa Giemza, kierownik Centrum Tradycji Tkackich Muzeum Ziemi Prudnickiej, zdobyła II nagrodę w XXX Konkursie Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2021”.

Pani Ewa zaprezentowała pracę w kategorii rytowniczej. To nie pierwsze wyróżnione dzieło prudniczanki. W ubiegłym roku w tym samym konkursie Ewa Giemza zdobyła I nagrodę. Laureatka zdradziła nam, że praca nad jedną kroszonką trwa 8 godzin, przy czym na konkurs dostarczyła trzy zdobione jaja.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Ziemi Opolskiej.

Tradycja ozdabiania jaj sięga średniowiecza, kiedy to zaczęto je błogosławić przed wielkanocnym posiłkiem. Na Górnym Śląsku techniki zdobienia pojawiły się na początków XIX w. Pierwsza z nich polegała na pisaniu woskiem po skorupce (batikowa), potem spopularyzowało się rycie ostrym narzędziem po zabarwionym jaju. Po II wojnie światowej miejscowa tradycja wzbogaciła się o techniki i wzory stosowane przez przybyłych tu Polaków ze Wschodu. Dawniej zdobieniem jaj zajmowały się głównie kobiety i dzieci, i do dziś to kobiety przeważają wśród uczestników przedświątecznych konkursów.

(fot. Grzegorz Weigt)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here