Odpust św. Józefa

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W piątek 19 marca miał miejsce odpust ku czci św. Józefa (Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny) we franciszkańskim sanktuarium w Prudniku-Lesie. Od 150 lat św. Józef jest Patronem Kościoła katolickiego, od 25 lat patronuje prudnickiemu sanktuarium. Dzień 19 marca jest też jednym z kulminacyjnych dni w tym roku liturgicznym. W kościele z uwagi na ogłoszony przez papieża Franciszka listem apostolskim „Patris corde” Rok św. Józefa. W Prudniku ze względu na jubileusz 25-lecia erygowania sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Franciszkanie świętują więc w Prudniku szczególnie mocno.

Roku Jubileuszowy rozpoczęli w niedzielę 7 marca Eucharystią, której przewodniczył ks. bp Andrzej Czaja ordynariusz opolski. Następnie od poniedziałku 8 do piątku 19 marca trwała Nowenna ku czci św. Józefa z cyklem spotkań ze św. Józefem i konferencjami po wieczornych Mszach św.

Tym razem wydarzenie z ostatniego piątku 19 marca i odpust ku czci św. Józefa. Z okazji uroczystości w kościele św. Józefa odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem o. Zacheusza Drążka OFM, a następnie zaprezentowana została inscenizacja przygotowana przez kleryków franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Podczas Mszy ojciec Zacheusz mówił w homilii: – Tutaj dochodzimy do św. Józefa, który wydawałoby się, jak czytamy w Ewangelii, stracił kontrolę, gdy dowiedział się, że jego małżonka jest brzemienna, że Maryja jest brzemienna. Możemy powiedzieć, że prawdopodobnie zawalił mu się cały świat… A jednak się nie zawalił. A jednak stanął w prawdzie i przyjął to wszystko z wiarą. Bo tak po ludzku, kompletnie nic z tego nie można było zrozumieć. Jak to jest z nami, drogi bracie i siostro? Kiedy nam się zawala świat, co wtedy robimy? Popatrzmy właśnie dzisiaj na Józefa i zadajmy to pytanie: Józefie, gdzie znalazłeś tę siłę i moc, by przyjąć swoją małżonkę, by zaufać Bożej tajemnicy? Słuchając dzisiejszej Ewangelii (Mt 1, 16. 18-21. 24a) możemy powiedzieć: to proste – Bóg powiedział mu we śnie, co ma robić. A ty pamiętasz może, kiedy ostatnio śniłeś o czymś ważnym? Może śniło ci się, że masz podejść, przeprosić kogoś, podać dłoń? (…)

Od razu po Mszy św. było nabożeństwo przygotowane przez kleryków franciszkańskiego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Relacja filmowa z nabożeństwa na profilu fb franciszkanów: Sanktuarium św. Józefa | Facebook

Relacja w najnowszym numerze „Tygodnika Prudnickiego” z 24 marca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here