Waldemar Jocher w kinie

0

Jeszcze nie na ekranie, ale na widowni. W najbliższą niedzielę 21 marca (Światowy Dzień Poezji – to daje do myślenia) odbędzie się spotkanie z Waldemarem Jocherem, poetą, autorem wydanego pod koniec ubiegłego roku zbioru wierszy „PIEŚNI (DO_)_WIDZENIA”. Z Waldemarem Jocherem w sali widowiskowej kina „Diana” w Prudniku rozmawiać będzie o jego twórczości i tym najnowszym wydawnictwie dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej dr Sylwia Gawłowska. Rozmowa dostępna będzie poprzez transmisję internetową (początek o godz. 18.00), na profilu FB i stronie internetowej POKiBP. Zapraszamy.

Kim jest autor wierszy? Waldemar Jocher (rocznik 1970), urodzony w Prudniku, obecny adres: Łąka Prudnicka. Studia: Uniwersytet Opolski i Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu. Uwaga! Umysł ścisły, ekonomista, jak sam przyznaje w wywiadach kiedyś czytał bardzo mało. I coś się wydarzyło, stosunkowo późno zaistniał jako autor wierszy. Ale wszedł w tę dziedzinę bardzo mocno. Wydał cztery zbiory poezji: „Reszta tamtego ciała” (Instytuy Mikołowski,  2009), „Przetrwalnik” (Hub Wydawniczy „Rozdzielczość Chleba”, 2015), „Incipit” (Instytut Mikołowski, 2017), „Pieśni (do_)_ WIDZENIA” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi 2020). Za debiutancki tom wierszy otrzymał najstarszą ogólnopolską nagrodę za poetycki książkowy debiut roku „Nagrodę im. Iłłakowiczówny” w 2010 roku. Za drugi tom wierszy otrzymał ogólnopolską nagrodę „Otoczaka” w 2016 roku. Dwukrotnie przyznano mu Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikował swoje wiersze w większości ogólnopolskich czasopism literackich.

Jak widać, jest z kim porozmawiać o literaturze. I trzeba, bo twórczość Jochera do łatwych nie należy i trzeba przyznać, że potrzebna jest tu instrukcja obsługi. W sieci, na portalach poświęconych literaturze można przeczytać kilka recenzji dotyczących wspomnianych tomów wierszy, można też posłuchać kilku wywiadów z autorem. Czy twórczość Jochera jest atrakcyjna dla czytelnika? W jednym z wywiadów powiedział: „Atrakcyjność, zwłaszcza w tych czasach, budzi we mnie podejrzliwość.” Może to nie jest najlepszy slogan reklamowy, ale dla osób, które mają dość wszechobecnej kultury celebrytów, to chyba wystarczająca zachęta. Do sięgnięcia do wierszy Waldemara Jochera (książkę można kupić na stronie: http://www.waldemarjocher.eu/) oraz do posłuchania niedzielnej rozmowy. Dodajmy, że autor nie robi uników i rozmawia bardzo szczerze. To też atut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here