Powiat Prudnicki dwunasty w ogólnopolskim rankingu ZPP

0

Powiat Prudnicki został ponownie doceniony w rankingu Związku Powiatów Polskich 2021.  Oceniane w nim były działania samorządu w wielu różnych aspektach – informuje Starostwo Powiatowe w Prudniku.

Już tradycyjnie Powiat Prudnicki zajął wysokie miejsce w rankingu powiatów do 60 tys. mieszkańców. Autorzy zestawienia w szczególności docenili m.in. pozyskiwanie przez samorząd funduszy na inwestycję, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania urzędu, działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego, obywatelskiego jak i z zakresu wspierania edukacji, kultury i sportu.

Rok bogaty w inwestycje

ZPP docenił starostwo za skuteczne pozyskiwanie pieniędzy na infrastrukturę. Największymi inwestycjami przeprowadzonymi w 2020 roku była niewątpliwie przebudowa drogi relacja Biała-Sowin na odcinku Biała-Górka Prudnicka. Zadanie to zostało dofinansowane kwotą prawie 4 mln. zł. z Funduszu Dróg Samorządowych. 50% pozostałych kosztów solidarnie pokrył Powiat Prudnicki oraz Gmina Biała. Zauważono również skuteczne pozyskiwanie środków na kolejne projekty, takie jak II etap przebudowy drogi powiatowej Racławice Śląskie-Mochów czy inwestycje w obrębie budynków Zespołu Szkół Rolniczych czy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Powiat przyjazny dla mieszkańców

W rankingu oprócz inwestycji oceniano również dostępność urzędu dla mieszkańców oraz działania na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Zmiany takie jak elektroniczna skrzynka podawcza czy możliwość płacenia kartą w kasie urzędu potwierdziły szczególnie w dobie pandemii swoją przydatność. Rok 2020 to także trzy nowe publikacje powiatu wydane nakładem Powiatu Prudnickiego: reprint  książki „Ziemia Prudnicka” z 1978, III tom Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu oraz historia klubu Rolnik Biedrzychowice. Jak pokazują autorzy rankingu, w ciężkim dla budżetu wszystkich samorządów w Polsce roku, prudnicki Powiat nie porzucił działań na rzecz promocji sportu oraz współpracy z organizacjami pożytku publicznego.


ZOBACZ -> RANKING POWIATÓW DO 60 TYS. MIESZKAŃCÓW NA STRONIE ZPP


W rankingu powiatów do 60 tys. mieszkańców na pierwszym miejscu znalazł się Powiat Augustowski. W tej kategorii oprócz wysokiego miejsca w kraju Powiat Prudnicki został sklasyfikowany najwyżej z całego województwa opolskiego.

(fot. Powiat Prudnicki)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here