Ulice Kobiet Ziemi Prudnickiej

1

Już nie tylko za pośrednictwem gazety i mediów elektronicznych, ale na żywo mieszkańcy Prudnika i okolic mieli dziś (6 marca) okazję zapoznać się z finałem sondy o Kobiecie, której imieniem może być nazwana jedna z nowych ulic miasta.

Sonda przeprowadzona na TerazPrudnik.pl zorganizowana została w ramach projektu „Ziemia Prudnicka jest Kobietą”. W Tygodniku Prudnickim publikowane były biogramy wybranych kobiet, a czytelnicy zgłaszali swoje propozycje. Nie chodziło wyłącznie o wskazanie osób najwybitniejszych, ale podkreślenie roli kobiet w życiu regionu. Również dlatego, że w przeszłości, systemowo, ze względów kulturowych i społecznych, ograniczano prawa kobiet, nie pozwalając im zaistnieć na kartach przeszłości. Aż do XIX w. wyłącznie wdowieństwo i to w majętnej rodzinie, było przepustką do przeistoczenia się kobiety z przedmiotu w podmiot stosunków społecznych i prawnych. Kobieta nie mogła być burmistrzem, sędzią, radną, katem, żołnierzem, nawet mistrzem rzemieślniczym. Kobieta przede wszystkim miała być dobrą żoną i matką. To również dlatego dziś wśród około 160. nazw ulic i placów miasta zaledwie kilka związanych jest z kobietami.

(fot. Andrzej Dereń)

Akcja na Rynku rozpoczęła się o godz. 12.00. Ze względów epidemicznych nie miała charakteru imprezy-zgromadzenia, a bardziej zwrócenia uwagi przechodniów na projekt. Stąd właśnie prezentowane na sztalugach duże fotografie kobiet, które zwyciężyły w plebiscycie: Walerii Nabzdyk (powstanka śląska), Jadwigi Wilejto (łuczniczka) i Hedwigi Pinkus (współinicjatorka i fundatorka budowy prudnickiego szpitala). Zainteresowani mieszkańcy podchodzili do sztalug, dzielili się swoimi uwagami, wspomnieniami, a także wskazywali faworytki.

W portrety „wpisane” zostały tabliczki z nazwami ulic, którym mogłyby patronować wspomniane panie. Czy tak się stanie w przyszłości, to się okaże. Kolejnym krokiem realizatorów projektu będzie zwrócenie się z wnioskiem w tej sprawie do Rady Miejskiej.

Projekt zrealizowali: Beata Dżon-Ozimek, dr Bogna Lewkowicz (pomysłodawczynie), dr Wojciech Dominiak, Janusz Stolarczyk i Andrzej Dereń. W przeprowadzeniu akcji wsparli ich: Melania Lewkowicz, Małgorzata Ojrzyńska, Joanna Dereń, dr Łukasz Lewkowicz, Aleksander Dereń i Adam Myśków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

1 KOMENTARZ

  1. Trafny wybor, te trzy kobiety zasluguja na nazwy ulic swoim Imieniem I Nazwiskiem ! Zastanawiam sie tylko kto dal propozycje „TRAKTORZYSTKI” Z DDR, w czasie kiedy mieszkala w Prudniku do 1945 roku cala mlodziez niemiecka nalezala do HJ ! Co sie dzialo po 1949 w Niemczech, znamy z histori.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here