Nowe wiersze Jochera

0

Na przełomie starego i nowego roku ukazał się czwarty tom poetycki Waldemara Jochera pt. „Pieśni (do_)_widzenia” wydany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi – Dom Literatury w Łodzi przy współpracy z Instytutem Literatury w Krakowie.

Krytyk literacki Rafał Gawin wprowadza: „Waldemar Jocher właśnie wydał „Pieśni (do_)_widzenia”, dwa gęste i mocne poematy, iskrzące się od dekonstruowanego i rekonstruowanego światła. Okładkę zaprojektował Jakub Pszoniak. Korektą zajęli się Monika Kęsek i Bogusław Zator. Za skład i projekt typograficzny, bliski założeniom Autora, odpowiada Joanna Jasińska.”

To czwarty tom poezji Waldemara Jochera, poety urodzonego w 1970 roku w Prudniku. Trzy wcześniejsze to: „Reszta tamtego ciała” (Instytut Mikołowski, 2009), „Przetrwalnik” (Hub Wydawniczy „Rozdzielczość Chleba”, 2015) i „Incipit” (Instytut Mikołowski, 2017).

Waldemar Jocher nie pojawia się zbyt często podczas spotkań poetyckich w Prudniku. Stąd może wielu umknęło uwadze, że to autor mocno nagradzany. Wśród bardzo ważnych nagród należy wymienić: Nagrodę Poetycką im. Kazimiery Iłłakowiczówny w 2010 roku za debiutancki tom wierszy, nagrodę „Otoczaka” w 2016 roku za drugi tom wierszy, czy dwukrotnie przyznane Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także laureatem projektów Biura Literackiego: „Poeci na nowy wiek 2009” oraz „Odsiecz 2013”.

Pisarz, tłumacz, krytyk literacki Sergiusz Sterny-Wachowiak pisał o twórczości prudniczanina: „Waldemar Jocher to poeta dojrzały, wymagający, świadomie nieoczywisty. Jego wiersze są trudne, wołają o lekturę niespieszną i uważną, prawie kontemplacyjną. Konfrontują one w przestrzeni poetyckiej życie i język, byt i słowo, lecz przede wszystkim słowo i język oraz życie i byt – w sposób odkrywczy, badawczy, imponująco własny i radykalny.”

Prezentacja autora (także możliwość nabycia książki), teksty, zdjęcia, filmy (okazja do posłuchania wypowiedzi, interesujących dyskusji), m.in. na nowej stronie internetowej:

http://www.waldemarjocher.eu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here