Nowe sanktuarium maryjne na ziemi prudnickiej

0

Dekretem z 30 grudnia ubiegłego roku biskup opolski ks. Andrzej Czaja ustanowił kościół parafialny pw. Trójcy Świętej i Matki Bożej Częstochowskiej w Mochowie – Paulinach Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.

Treść dekretu: Przychylając się do prośby Ojca Jana Tyburczego, proboszcza parafii rzymskokatolickiej Trójcy Świętej i Matki Bożej Częstochowskiej w Mochowie – Paulinach i Ojca Arnolda Chrapkowskiego, Generała Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, oraz mając na względzie troskę o rozwój kultu maryjnego związanego z obecnością kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, na mocy kan. 1230 Kodeksu Kanonicznego z dniem 15 stycznia 2021 r., w liturgiczne wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, ustanawiam kościół parafialny pw. Trójcy Świętej i Matki Bożej Częstochowskiej w Mochowie – Paulinach Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej.

Klasztor z kościołem w Mochowie powstał w 1388 r. za sprawą fundatora księcia Władysława Opolczyka, który założył również klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. W świątyni w Mochowie umieszczono kopię obrazu MB Częstochowskiej, która szybko stała się celem pielgrzymek. Dalsza historia obrazu to wojny, jego wędrówki i wątpliwości, gdzie znajduje się najstarsza kopia wizerunku (tropy wiodą do Wierzchu).

Na ziemi prudnickiej istnieją dwa erygowane i uświęcone tradycją kultu sanktuaria: Matki Bożej Loretańskiej w Głogówku oraz św. Józefa w Prudniku (wg Franciszka Mroza). Kościół w Mochowie będzie więc trzecim sanktuarium. Nieformalnym sanktuarium jest także kościół Matki Boskiej Bolesnej na Szwedzkiej Górce koło Przydroża Małego. Co prawda znajduje się ono poza granicami ziemi prudnickiej, ale od wieków było celem pielgrzymek mieszkańców Śląska prudnickiego. Lokalne sanktuarium Matki Bożej Buszczeckiej jest także w Racławicach Śląskich. Nieistniejące dziś sanktuarium maryjne znajdowało się na Kaplicznej Górze koło Prudnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here