ZUS wyśle przedsiębiorcom rozliczenie składek za 2020 rok

0
(fot. ZUS)

Prawie 52 tys. płatników składek z województwa opolskiego otrzyma informację z podsumowaniem wpłat przekazanych do ZUS w 2020 r. Przedsiębiorcy dowiedzą się jak wyglądały ich rozliczenia z ZUS i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2020 r. Wiadomość zostanie udostępniona przede wszystkim na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Opolski ZUS akcję informacyjną rozpocznie jeszcze w tym tygodniu, a przedsiębiorca dowie się z niej czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero.

– Każdy płatnik składek dostanie wiadomość o łącznej kwocie wpłat jakie przekazał w ubiegłym roku na indywidualny numer rachunku składkowego w ZUS. Podamy też, jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Przedsiębiorców, którzy spłacają obecnie zadłużenie w systemie ratalnym poinformujemy, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty – przekazuje Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora do spraw dochodów.

ZUS przypomina, że niedopłata na koncie płatnika składek może zostać rozłożona na raty. 

– Jeżeli przedsiębiorca bądź osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie jest w stanie jednorazowo uregulować zaległości, to może złożyć wniosek o ulgę. O szczegóły może zapytać doradcę do spraw ulg i umorzeń, który przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty. Można to umawiając się na e-wizytę czyli wideorozmowę lub przez telefon. Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na naszej stronie internetowej ZUS – dodaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

ZUS zwraca uwagę, że wnioski o zwolnienie z opłacania składek na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0 można było składać od 30 grudnia 2020 r., a efekt zwolnienia będzie widoczny na kontach płatników po rozpatrzeniu wniosku czyli już w bieżącym roku.
To znaczy, że informacja o saldzie konta nie będzie uwzględniała tego zwolnienia, ponieważ informacja prezentuje stan konta na 31 grudnia 2020 r. Przedsiębiorcy, którzy spełnili warunki do zwolnienia i nie opłacili składek za listopad 2020 r. w informacji mogą widzieć kwotę zadłużenia za ten miesiąc. ZUS uspokaja, że to się zmieni po rozpatrzeniu ich wniosków o zwolnienie. Natomiast, jeżeli składki zostały opłacone za miesiące, za które nastąpi zwolnienie, po umorzeniu należności, kwota nadpłaty będzie widoczna na koncie danego przedsiębiorcy na PUE ZUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here