W poniedziałek 28 stycznia do Prudnika przyjechał nowy ambulans, który zasilił tabor pojazdów ratownictwa i transportu Prudnickiego Centrum Medycznego. Samochód marki Volkswagen zakupiony został ze środków rządowych Funduszu Inwestycji Lokalnych w puli dla Powiatu Prudnickiego. Pojazd kosztował blisko 560 tys. zł, z czego 500 tys. pochodziło we wspomnianego dofinansowania. Pozostałą kwotę zabezpieczono z budżetu samorządu powiatowego.
Flota pojazdów medycznych PCM-u ma już swoje lata, najstarsze samochody liczą po kilkanaście lat, stąd władze spółki i samorządu podejmują działania zmierzające do odnowienia tych zasobów. W styczniu szpital otrzymał, również ze środków państwa, nową karetkę, ale ta po kilku miesiącach została uszkodzona w wyniku kolizji drogowej. Została już wyremontowana i ponownie służy medykom.
Ratownicy chwalą zalety nowego pojazdu. Mało zauważalnym, a istotnym szczegółem w budowie pojazdu jest na przykład wysuwany ręcznym przyciskiem stopień, który bardzo ułatwia wejście do wnętrza osobom starszym i osłabionym chorobą. W środku jest między innymi specjalistyczna chłodnia przeznaczona do przewozu materiałów w niskich temperaturach.
Starosta Radosław Roszkowski liczy, że uda się pozyskać środki na kolejny nowy pojazd, który zapewniłby mieszkańcom powiatu minimum bezpieczeństwa opartego na nowych pojazdach: – Trzeci ambulans byłby dla nas bardzo istotny.
Uczestnicząca w przekazaniu pojazdu poseł Violetta Porowska zwraca uwagę na źródło finansowania zadania: – Fundusz Inwestycji Lokalnych nie znajduje odpowiednika w żadnym, innych kraju, gdzie tworzy się szczególną tarczę dla samorządów, czyli daje się pieniądze samorządom, by te same decydowały, na co chcą je przeznaczyć.
– Cieszę się, że w tym ciężkim czasie służba zdrowia i ratownictwo medyczne zostały wsparte takim właśnie niezbędnym pojazdem – komentowała wicewojewoda opolska Teresa Barańska.
– To, żeby ten sprzęt był jak najlepszy, żeby umiejętności ludzi w karetkach były jak najwyższe, interesuje wszystkich – rząd, starostwo, zarządców szpitala i jego pracowników – mówi Piotr Klimczak, dyrektor ds. medycznych PCM. – To wszystko jest po to, żeby ludzie, którzy oczekują na naszą pomoc, dostali ją w jak najlepszej formie merytorycznej i sprzętowej, żebyśmy ten sprzęt nie musieli po drodze naprawiać, a ci, którzy dotrą do pacjentów, mogli zrobić to, co najlepsze. Czasem w karetce można zrobić dużo więcej dla pacjenta, niż to, co dostaje się potem na izbie przyjęć.
W przekazaniu pojazdu uczestniczyli obok wyżej wspomnianych: prezes PCM Witold Rygorowicz, skarbnik powiatu Larysa Zamorska, naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia starostwa Anna Wojtczak, radni powiatowi oraz lekarze i ratownicy z kierownikiem oddziału ratownictwa medycznego Zdzisławem Imiołkiem na czele.
(fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń)
Przydałoby się jeszcze pomyśleć nad lekarzami w PCM bo Ci co są to …..słabo