Nowy ambulans dla prudnickiego szpitala

1

W poniedziałek 28 stycznia do Prudnika przyjechał nowy ambulans, który zasilił tabor pojazdów ratownictwa i transportu Prudnickiego Centrum Medycznego. Samochód marki Volkswagen zakupiony został ze środków rządowych Funduszu Inwestycji Lokalnych w puli dla Powiatu Prudnickiego. Pojazd kosztował blisko 560 tys. zł, z czego 500 tys. pochodziło we wspomnianego dofinansowania. Pozostałą kwotę zabezpieczono z budżetu samorządu powiatowego.

Flota pojazdów medycznych PCM-u ma już swoje lata, najstarsze samochody liczą po kilkanaście lat, stąd władze spółki i samorządu podejmują działania zmierzające do odnowienia tych zasobów. W styczniu szpital otrzymał, również ze środków państwa, nową karetkę, ale ta po kilku miesiącach została uszkodzona w wyniku kolizji drogowej. Została już wyremontowana i ponownie służy medykom.

Ratownicy chwalą zalety nowego pojazdu. Mało zauważalnym, a istotnym szczegółem w budowie pojazdu jest na przykład wysuwany ręcznym przyciskiem stopień, który bardzo ułatwia wejście do wnętrza osobom starszym i osłabionym chorobą. W środku jest między innymi specjalistyczna chłodnia przeznaczona do przewozu materiałów w niskich temperaturach.

Starosta Radosław Roszkowski liczy, że uda się pozyskać środki na kolejny nowy pojazd, który zapewniłby mieszkańcom powiatu minimum bezpieczeństwa opartego na nowych pojazdach: – Trzeci ambulans byłby dla nas bardzo istotny.

Uczestnicząca w przekazaniu pojazdu poseł Violetta Porowska zwraca uwagę na źródło finansowania zadania: – Fundusz Inwestycji Lokalnych nie znajduje odpowiednika w żadnym, innych kraju, gdzie tworzy się szczególną tarczę dla samorządów, czyli daje się pieniądze samorządom, by te same decydowały, na co chcą je przeznaczyć.

– Cieszę się, że w tym ciężkim czasie służba zdrowia i ratownictwo medyczne zostały wsparte takim właśnie niezbędnym pojazdem – komentowała wicewojewoda opolska Teresa Barańska.

– To, żeby ten sprzęt był jak najlepszy, żeby umiejętności ludzi w karetkach były jak najwyższe, interesuje wszystkich – rząd, starostwo, zarządców szpitala i jego pracowników – mówi Piotr Klimczak, dyrektor ds. medycznych PCM. – To wszystko jest po to, żeby ludzie, którzy oczekują na naszą pomoc, dostali ją w jak najlepszej formie merytorycznej i sprzętowej, żebyśmy ten sprzęt nie musieli po drodze naprawiać, a ci, którzy dotrą do pacjentów, mogli zrobić to, co najlepsze. Czasem w karetce można zrobić dużo więcej dla pacjenta, niż to, co dostaje się potem na izbie przyjęć.

W przekazaniu pojazdu uczestniczyli obok wyżej wspomnianych: prezes PCM Witold Rygorowicz, skarbnik powiatu Larysa Zamorska, naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia starostwa Anna Wojtczak, radni powiatowi oraz lekarze i ratownicy z kierownikiem oddziału ratownictwa medycznego Zdzisławem Imiołkiem na czele.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here