Droga Trzebina – Skrzypiec jak nowa

4

Zakończono modernizację 5,5-kilometrowej drogi powiatowej na odcinku z Trzebiny do Skrzypca. W środę 23 grudnia uroczyście oddano ją do użytku.

Szosa stanowi ważne alternatywne połączenie przygranicznej Trzebiny z pozostałą części dróg na terenie kraju (główna to droga krajowa). Jest też popularnym traktem między miejscowościami w gminie Lubrza i stanowi część atrakcyjnej pętli rowerowej z Prudnika przez Trzebinę i Skrzpiec. Przez ostatnie lata jej stan pozostawiał wiele do życzenia, głównie z powodu wszechobecnych dziur w nawierzchni asfaltowej. Od niedawna jedzie się po niej już bez zarzutów. Inwestycja obok typowych robót związanych z nawierzchnią, objęła pobocza, rowy, zjazdy, chodniki, kanalizację deszczową, zatoki autobusowe, linie oświetleniowe, telekomunikacyjne i elektroenergetyczne, oznakowanie, przejścia dla pieszych (z wyniesieniami) oraz umocnienia przy potoku w Trzebinie.

Inwestycja Powiatu Prudnickiego przy udziale Gminy Lubrza (1,5 mln zł), dofinansowana została z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, którego dysponentem jest samorząd wojewódzki w wysokości 6,2 mln zł. Budżet zadania wyniósł 9 mln zł. Droga zrealizowana została w ramach wspólnego projektu Powiatu Prudnickiego oraz Gmin Prudnik i Nysa. Samorząd prudnicki dzięki niemu zbudował kolejny fragment ul. Przemysłowej.

Drogę otwierali: Szymon Ogłaza – członek Zarządu Województwa Opolskiego, Radosław Roszkowski – starosta prudnicki, Mariusz Kozaczek – wójt gminy Lubrza oraz Janina Okrągły – radna wojewódzka i Janusz Siano – zastępca starosty.

Samorząd powiatowy w ramach osobnego finansowania ma w planie remont mostu znajdującego się w ciągu odnowionej drogi w Trzebinie.

4 KOMENTARZE

  1. Nie rozumiem tej całej podpięty przecież właśnie po to wybieramy włodarzy i płacimy im z naszych podatków pensję żeby dbali o to za co są odpowiedzialni…w tym przypadku to jest zwykły remont. A tak hucznie i z pompą się promują jakby wybudowali nową drogę lub jakąś obwodnicę…przypomnę jeszcze raz…to jest tylko remont. I jeszcze jedno mi się rzuca w oczy…że właściciel drogi czyli powiat bardzo cwanie postąpił bo sąsiad mu dołożył niezłą sumkę…mam na myśli gminę Lubrza…rozumiem że powiat też dołoży się do jakiejś gminnej dziurawej drogi wymagającej remontu? Tym tokiem rozumowania muszę zapytać sąsiada bo moja łazienka wymaga pilnie remontu! Pozdrawiam grupę wspierającą się na wzajem?

  2. Za 9 mln to nie taki znowu byle remoncik, tylko duża inwestycja. Że współpracują, a nie wypinają się na siebie zadami samorządy to dobrze. Przykład z łazienką byłby trafny, gdybyś umówiła się z sąsiadem, że będzie z niej korzystał. Tak samo jest z tą drogą, jest tak samo albo jeszcze bardziej potrzebna gminie niż powiatowi. Takie układy finansowania są w całej Polsce, to wynik złego podziału finansów z podatków przez prawo. Gminy zdają sobie z tego sprawę i wspierają powiaty oraz województwa, byle tylko doczekać się remontu drogi na swoim terenie.

  3. Byle jeszcze ludzie chcieli mieszkać i budować swoje interesy przy tych ładnych drogach. Żeby potem nie było pytań, a dla kogo te drogi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here