Pamięci ojca Jana Góry

0
(fot. Grzegorz Weigt)

21 grudnia przypadła piąta rocznica śmierci Jana Góry, dominikanina pochodzącego z Prudnika. To dla nas, prudniczan bardzo ważna okoliczność, pokazująca, że Duch może silnie powiać z takiego małego zaścianka. Oczywiście pamiętamy o nim w Prudniku. W 2018 roku odsłonięto tablicę na ścianie kościoła św. Michała Archanioła w Prudniku. Ojciec Jan Góra został też Honorowym Obywatelem Gminy Prudnik (2008), przyznano mu Odznakę Honorową Powiatu Prudnickiego (2016). Jest więc tu w pewien sposób ciągle, na zawsze obecny.

Ojciec Jan Góra znany był z duszpasterstwa akademickiego, działalności społecznej, medialnej, organizowania ogromnych, czasem zaskakujących akcji, wielkiego przywiązania do Ojca Świętego Jana Pawła II i przede wszystkim ze swojego zaangażowania w Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży w Lednicy oraz tworzenie ośrodków duszpasterstwa w Lednicy, na Jamnej i Hermanicach.

Rodzina, przyjaciele, współbracia (także z zakonu franciszkańskiego) pamiętając o charyzmatycznym zakonniku, ale też wierząc, że to co było w nim najlepsze może dalej trwać, doprowadzili do tego poniedziałkowego (21 grudnia) spotkania. Najpierw Msza św. w kościele franciszkanów w Prudniku-Lesie (to miejsce było bardzo ważne dla Jana Góry), później spotkanie przy rodzinnej kamienicy. Wszystko tego dnia, tej godziny. Bo właśnie 21 grudnia 2015 roku o godz. 19.30 Jan Góra odszedł do Domu Ojca.

Msza św. we franciszkańskim kościele św. Józefa w Prudniku-Lesie, w intencji o. Jana Góry i jego rodziny sprawowana była przez ojca Antoniego Dudka OFM i dominikanina ojca Marka Grubka OP, który przyjechał do Prudnika z Jamnej, wraz z pocztem sztandarowym Lednica 2000. Druga część spotkania miała miejsce pod domem rodzinnym Górów w Prudniku. Słynna ulica Traugutta, tutaj wszystko się zaczęło. Odsłonięcia tablicy usadowionej na kamienicy dokonali: ojciec Marek Grubka OP i brat Jana Góry Stanisław Góra.

Relacja z uroczystości w najnowszym – świątecznym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here