„Kultura” nie wesprze odnowy głogóweckiego zamku

4

Projekt Gminy Głogówek dotyczący powstania centrum kulturalno-szkoleniowego w zamku Oppersdorffów nie zakwalifikował się do dofinansowania w ramach programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Szkoda, bo ziemię prudnicką ominęło 18-milionowe dofinansowanie.

Z 224. złożonych projektów tylko 20 będzie realizowanych. Gra warta była świeczki, bo wnioskodawcy starali się o środki rzędu od kilku do blisko 30 milionów złotych, w tym Gmina Głogówek – 18 mln. Dla tego samorządu to niebagatelna kwota, ponad 1/4 planowanego w przyszłym roku budżetu gminy. Dysponujące środkami programu „Kultura” Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wybrało projekty m.in. Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Muzeum Śląskiego w Katowicach, spółki Twierdza Srebrna Góra, czy Muzeum Zamkowego w Malborku.

Głogówecki samorząd nie składa jednak broni.

„Przygotowana specjalistyczna dokumentacja, wysoko oceniona przez ekspertów, zostanie przez gminnych urzędników wykorzystana przy pisaniu kolejnych wniosków. Głogówecki samorząd aplikuje o wsparcie dla kolejnych inwestycji dotyczących gminnych zabytków. Zostały już złożone wnioski o dofinansowanie wzmocnienia fundamentów konstrukcji zamku i modernizację elewacji ratusza – przy ministerialnej aprobacie te prace można zrealizować w 2021 roku. W siedzibie Oppersdorffów przeprowadzono też w tym roku prace dekarskie pod nadzorem konserwatora zabytków.” – informuje głogówecki magistrat.

Od kilku lat na terenie zamku prowadzone są szeroko zakrojone prace, których celem jest odnowa największej na ziemi prudnickiej rezydencji. Obok najmniej widocznych, choć kosztowych, prac dotyczących zabezpieczenia fundamentów, wykonano również dachy, zwieńczenia wież oraz odnowiono elewację skrzydła zamku dolnego od strony ul. Zamkowej.

4 KOMENTARZE

    • Widać minister Gliński woli odnawiać krzyżackie zamki. A Opersdorff przecież od Radziwiłłów i z polskim herbem w tarczy!!!! I Jan Kazimierz. Tyle polskiej historii na tym zamku……

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here