„Podziemne tamy” mają zatrzymać wodę

0

Czesi przygotowują się do zmian klimatycznych i szukają nowych metod pozyskiwania i zatrzymywania wody pitnej.

Sytuacja wydaje się zaskakująca, bo chodzi o słynący z leczenia wodą i dziesiątków leśnych źródeł Jesenik. Obecnie wodę dla miasta i uzdrowiska pozyskuje się z rejonu wzgórza Studniční vrch.

Jak informuje portal iDnes.cz eksperci przebadali osiem kilometrów kwadratowych terenu pod kątem ochrony zasobów wodnych Jesenika i okolic. Sprawdzono między innymi piętnaście źródeł, które położone są przy szlakach turystycznych w okolicach jesenickiego zdroju, między innymi na stokach Skolego vrchu. Hydrolodzy chcą spowolnić spływ wody ze źródeł oraz wód opadowych. Służyć temu mają tzw. podziemne tamy, których celem ma być przenikanie wody w jeszcze głębsze warstwy ziemi. Ich budowa ma być zrealizowana już w 2021 i 2022 roku. Mają też powstać leśne zbiorniki wodne. Wszystko po to, by magazynować i jak najdłużej przetrzymać wodę w środowisku.

Polskie Źródło w Jeseniku (fot. Andrzej Dereń)

– W przeszłości wiele źródeł wyschło – mówi dla iDnes.cz zastępca burmistrza Jesenika Václav Urban. – Być może dzięki podjętym działaniom woda znów do nich wróci.

Samorządowiec ma rację nie tylko w przypadku okolic Jesenika. Niemieckie opracowania wspominają o źródłach między innymi w okolicach Dębowca, czy Zamkowej Góry koło Prudnika, które dziś są wyschnięte, a dawna infrastruktura zniszczona.

Nowatorskim pracom w Jeseniku przyglądają się ekolodzy, którzy podkreślają, że podjęte starania wzbogacą również bioróżnorodność środowiska. Jeśli akcja się powiedzie, to będzie wzorem działań dla innych miejscowości Rep. Czeskiej.

Również w Polsce podejmowane są kroki poprawiające retencję wody, m.in. przez Lasy Państwowe, które od lat odnawiają stare i budują nowe zbiorniki wodne, zwykle o małych rozmiarach, ale liczne (np. w Lesie Prudnickim i Lesie Niemysłowickim). Gorzej jest z innymi podmiotami państwa, odpowiedzialnymi za stan wód. Przykładem są bezowocne i trwające już pół wieku (!) starania zmierzające do powstania zbiornika Ścinawa – Piorunkowice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here