W okolicy Jesenika odnaleziono broń sprzed 3300 lat!

0

Odkrycia w okolicy Jeseníka dokonał czeski grzybiarz. Podczas wędrówki przez las zauważył metalowy przedmiot wystający z ziemi. Okazało się, że były to miecz i topór, których wiek specjaliści określi na około 3300 lat. To czasy, kiedy w Egipcie rządził założyciel XIX dynastii faraon Ramzes I.

Odkrycie jest niezwykłe z dwóch powodów. Pierwszy to znaczny wiek znaleziska. Drugi to miejsce znalezienia. Historycy oceniają, że trudno dostępne Sudety Wschodnie były w starożytności słabo zaludnione, czego dowodem jest skąpość znalezisk z tej epoki.

Według naukowców broń z brązu miała charakter ceremonialny i nie była używana w walce.

Artefakty pochodzą z kręgu kultur pól popielicowych (część epok brązu i żelaza), która objęła swoim zasięgiem niemal całą Europę. Jej częścią jest kultura łużycka.

Ziemia prudnicka bogata w urodzajną ziemię była w tym okresie stosunku gęsto zaludniona. Z okresu kultury łużyckiej odkryto cmentarzyska całopalne w: Dytmarowie, Olszynce, Głogowcu, Prężynce i Dzierżysławiach.

Znaleziska z Jeseníka będą prezentowane w tamtejszym Muzeum Krajoznawczym oraz w Muzeum Śląskim w Opawie.

O tym, czy odkrywca broni Roman Nowák otrzyma znaleźne zdecydują władze województwa ołomunieckiego – informuje portal iRozhlas.cz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here