Dzień dobry po przerwie

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Za nami kolejne spotkanie w Prudnickim Ośrodku Kultury, które miało miejsce na sali reprezentacyjnej Pałacu Fränkla w piątek 3 lipca. To było 155 spotkanie z cyklu „Dzień dobry, co słychać?”. Popularny program publicystyczno-artystyczny (rozmowy na aktualne tematy i muzyka, poezja, plastyka) zainicjował i prowadzi na ogół Marek Karp. Tym razem (ze względów zdrowotnych) zastąpił go dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury Ryszard Grajek. W związku z tym, że był on osobą prowadzącą spotkanie, to wypadł z programu punkt, którym była rozmowa z odchodzącym we wrześniu na emeryturę długoletnim dyrektorem POKiBP. W zamian za to doszedł inny gość, bardzo na czasie. Jako pierwszy bowiem, przed publicznością wystąpił Adam Piotrowski dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Prudniku. Temat rozmowy? Oczywiście stan epidemii w Polsce i na świecie.

W kolejnej rozmowie zaprezentował się Jakub Otte, młody poeta z Lubrzy, tegoroczny maturzysta, autor świeżo wydanego zbioru wierszy „Nienazwanie” (o autorze można będzie przeczytać w najbliższym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”, nr 28 z 8 lipca). Był więc stały punkt „Dzień dobry, co słychać?”, czyli chwila z poezją. Był też kolejny tradycyjny punkt – Galeria jednego obrazu. Z tym, że w postaci trzech obrazów, których autorką jest Krystyna Dąbrowska, znana z udziału w programie „Rolnik Szuka Żony”. Tu jednak w zupełnie innej roli, jako twórca plastyk. Bardzo udanie. Temat związany z aktualną sytuacją epidemii koronowariusa, reperkusji społecznych i ekonomicznych poruszony był jeszcze w rozmowie z burmistrzem Prudnika Grzegorzem Zawiślakiem.

Osobą, która łączyła różne pasje tego dnia był Wojciech Ossoliński. Było zarówno o poezji, była muzyka, było też o sprawach związanych z polityką, społeczeństwem. Oprócz krótkiej rozmowy Ossoliński zaśpiewał z towarzyszeniem Tomasza Kanasa pierwszą zwrotkę swojej słynnej „Ballady katyńskiej”. Wysłuchaliśmy także utworu w całości już z nagrania. Ale muzycznie działo się znacznie więcej. Przed publicznością wystąpili absolwenci klasy fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia w Prudniku: Wiktoria Fogiel (Walc Fryderyka Chopina) i Paweł Nawrat (Walc Fryderyka Chopina oraz temat z filmu „Polskie drogi”).

Podczas programu pięknie czarowała swoim głosem Klaudia Janicka z Młodzieżowego Studia Piosenki POK z towarzyszeniem Tomasza Kanasa na fortepianie (akompaniament na żywo to wciąż warta podkreślenia praktyka w POK-u). Wykonali oni nieśmiertelny hit Johna Lennona „Yesterday” a z polskiego podwórka: utwór „Cyrk nocą” Maryli Rodowicz i „Z nim będziesz szczęśliwsza” Starego Dobrego Małżeństwa. Na koniec było tradycyjne losowanie upominków. Były też zapowiedzi następnych imprez organizowanych przez Prudnicki Ośrodek Kultury. Były też oczywiście życzenia zdrowia dla Marka Karpa.

Relacja ze spotkania wkrótce w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here