Wzgórze 108 i Kłodna Góra

0

Zapewne większości czytelników powyższe nazwy niewiele mówią. I słusznie, bo funkcjonowały w jednym przypadku krótko, a w drugim tylko w jednym środowisku zawodowym.

Wzgórze 108 to dzisiejsza Kozia Góra (316 m n.p.m.) na terenie miasta Prudnika. Takiej nazwy używali wojskowi prudnickiego garnizonu, którzy na stokach wzniesienia mieli swój teren ćwiczebny. Uważny obserwator do dziś znajdzie wśród traw okopy, resztki budynków i murów.

Dziś Kozia Góra pełni rolę rekreacyjnych okolic Prudnika. Przybywający tu turyści zmierzają przede wszystkim do położonego nieopodal Sanktuarium św. Józefa, ale część „wdrapuje” się też na szczyt Ziegenbergu z „zielonym krzyżem” i drewnianą wieżą widokową, skąd roztacza się piękny widok na Prudnik. Stoki wzniesienia powoli zarastają lasem z przewagą pionierskich drzew, między innymi brzóz. To naturalny proces, który trwa od chwili opuszczenia tego terenu przez wojsko.

Kłodna Góra to nazwa Srebrnej Kopy (785 m n.p.m.) używana między innymi przez Stanisława Michalaka w monografii „Ziemia Prudnicka” z 1978 r. Skąd się wzięła? Można się domyślać, że twórca polskiej nazwy miał do czynienia z nazwą niemiecką Srebrnej Kopy – Glatze i tu dokonał skojarzenia z również niemiecką nazwą Kłodzka – Glatz, stąd Kłodna Góra. Skąd z kolei nazwa Glatze (pol. łysy), skoro była znana od wieków nazwa Silber Koppe (Srebrna Kopa)? Glatze funkcjonowało w niemieckich opracowaniach, w tym mapach, w XX w. i odnosiło się do bezleśnych, czyli łysych stoków góry. Najwidoczniej znajdujące się tu lasy „przemysłowe” – świerkowe, często padały pastwą silnych wiatrów lub kornika. Na fotografiach z lat 30. i 40. XX w. faktycznie stoki Srebrnej Kopy pozbawione są lasu. Dziś mamy powtórkę tej samej sytuacji.

Nazwa Glatze nie przyjęłaby się, nie tylko z powodu istnienia utrwalonej historycznie nazwy (Srebrna Kopa) oraz tego, że wkrótce doszło do wymiany ludności po obu stronach granicy, ale również dlatego, że wkrótce stoki góry znów porosły lasem.

Zachęcamy do obejrzenia najnowszych filmów z drona Maćka Godlewskiego – tym razem wyjątkowo Wzgórza 108 (powyżej) i Kłodnej Góry (poniżej). Jeszcze niżej jest film przedstawiający aktualny stan budowy dwóch nowych zbiorników stawów paciorkowych koło Lip. Nowe stawy prezentują się okazale. Inwestycję realizuje Nadleśnictwo Prudnik.

Góry Opawskie i Prudnik zapraszają!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here