Umowa na dofinansowanie kwietnej łąki w Prudniku

1
(fot. Grzegorz Weigt)

W piątek 15 maja w Urzędzie Miejskim w Prudniku odbyło się spotkanie, podczas którego podpisana została umowa dotycząca utworzenia prudnickiej łąki kwietnej.

W spotkaniu w prudnickim magistracie udział wzięli: Maciej Stefański prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu i Grzegorz Zawiślak burmistrz Prudnika. Skromnie i kameralnie, ale sytuacja związana z epidemią wymagała zachowania zasad bezpieczeństwa.

Spotkanie dotyczyło podpisania umowy między gminą Prudnik a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu w związku z dofinansowaniem zadania pn. „Zakup nasion do obsiania łąki kwietnej”. Otwierając spotkanie burmistrz Grzegorz Zawiślak powiedział: – Jest to inwestycja zrobiona w sposób społeczny. Wiele instytucji się w to włączyło, łączy ta łąka wiele organizacji: nasz urząd, WFOŚiGW, Stadnina Koni w Prudniku, Zakład Usług Komunalnych, prywatnie rolnik pan Nowak, Nadleśnictwo Prudnik, dużo podmiotów, które nas wspierają. Mam nadzieję, że to będzie przykład dobrej współpracy, model który będzie można powielać w innych gminach.

(fot. Grzegorz Weigt)

Prezes Maciej Stefański dodał chwaląc inicjatywę prudnickiej gminy: – Bardzo się cieszę i dziękuję panu burmistrzowi, bo uważam że to jest bardzo dobry pomysł. To pewnie też zasługa pana burmistrza, że jest skuteczny i potrafi przekonać Wojewódzki Fundusz, żebyśmy też wzięli w tym udział. Bioróżnorodność jest bardzo ważna, trzydzieści gatunków roślin, łąka która ma być w środku miasta to jest rewelacja. Zawsze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska będzie otwarty, tym bardziej że jest to świetny pomysł. Jest pan burmistrz pierwszy i Prudnik pierwszy poszedł w tym kierunku. I myślę, że w dobrym kierunku. Dofinansowanie wyniosło 95%, czyli 28 tys. zł. Nasiona mają być wysiane już w najbliższych dniach, w związku z czym kwietna łąka w Prudniku może zacząć pachnieć już niedługo. Wiedząc wcześniej o pozytywnej decyzji WFOŚiGW w Opolu Prudnik przygotował się już do realizacji zadania. Po podpisaniu umowy od razu przystąpiono do zakupu nasion.

(fot. Grzegorz Weigt)

Podczas spotkania przekazano także inne informacje ważne dla mieszkańców gminy Prudnik, dotyczące działalności WFOŚiGW w Opolu. Tym razem związane bezpośrednio z ochroną powietrza. Chodzi o program „Czyste Powietrze”. Celem programu „Czyste Powietrze” jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. W związku z tym program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego, albo osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Dotacje i pożyczki udzielane są za pośrednictwem WFOŚiGW. Korzystając z programu można zyskać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł.

(fot. Grzegorz Weigt)

W Prudniku prezes Maciej Stefański mówił o wprowadzonych w tych dniach ułatwieniach związanych ze składaniem wniosków: – Czyste powietrze ma chronić nas, ma chronić przyrodę i niewątpliwie nasz rząd wyszedł z bardzo dobrą inicjatywą. My ten pomysł realizujemy, jak w każdym programie widzimy, że są pewne niedociągnięcia i w związku z tym, że my to robimy, mamy doświadczenie, nanosimy poprawki. Dzisiaj, od 15 maja program „Czyste Powietrze” jest zmodernizowany. Powiem o kilku ważnych sprawach. Uważałem, że ważne jest aby szybciej procedować, że czas rozpatrywania wniosku 90 dni to jest za długo i beneficjent się niecierpliwi. Więc po pierwsze okres ten został skrócony z 90 do 30 dni.

Kolejna zmiana dotyczy wprowadzenia ryczałtu, co też powoduje skrócenie czasu rozpatrywania wniosków. W chwili obecnej obowiązuje ryczałt przy zarobkach rocznych do 100 tys. zł.  Trzecia zmiana to możliwość starania się o refundację przy już rozpoczętej inwestycji do pół roku wstecz. Czwarte ułatwienie to zmniejszenie samego wniosku z 18 do 12 stron. No i wprowadzenie możliwości starania się o refundację w dwóch programach jednocześnie: „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

(fot. Grzegorz Weigt)

Gmina Prudnik – Urząd Miejski w Prudniku, dla ułatwienia sięgania po środki WFOŚiGW w ramach programu „Czyste Powietrze” pośredniczy w sporządzaniu i przyjmowaniu wniosków. Burmistrz Grzegorz Zawiślak także w tej sprawie zaprasza mieszkańców gminy przypominając, w obecnej sytuacji, że wprawdzie są ograniczenia w poruszaniu się po urzędzie, ale Urząd Miejski w Prudniku jest cały czas otwarty.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here