Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia od środy (6 maja)

3

Mniejsze diety i wynagrodzenie szefa gminy. Jest taka gmina, której radni i szef zdecydowali się na obniżenie diet i wynagrodzenia, a zaoszczędzone środki przeznaczą na lokalną służbę medyczną. I nie chodzi o jakieś konkretne sumy wynikające z tej decyzji, ale gest solidarności lokalnej władzy wobec społeczności. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 6 maja)? Oto zapowiedzi:

 • Strażacy z Szybowic i Ścinawy Małej będą mieli nowe wozy. Są też środki dla gminy Biała. Dobre informacje w tej sprawie przekazał w ubiegłym tygodniu wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Do województwa opolskiego spłynie 8,1 mln zł, które przeznaczone zostaną na dofinansowanie zakupu nowych wozów bojowych dla jednostek OSP, w tym w gminach Biała, Prudnik i Korfantów.
 • Chcą finansować kolej „głubczycką”. Województwo śląskie nie wyklucza dofinansowania połączeń na liniach z Raciborza do Głubczyc i Pietrowic Wielkich do Kietrza.
 • Czwarty przypadek koronawirusa w powiecie prudnickim. Po trwającej ponad miesiąc przerwie w powiecie prudnickim stwierdzono nowy przypadek zakażenia koronawirusem.
 • Coraz bardziej „prawie” normalnie. Władze państwowe rozluźniają gorset wcześniej wprowadzonych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.
 • Są odpowiedzi od prezesa. Konieczna była interwencja. W dobie pandemii koronawirusa Prudnickie Centrum Medyczne funkcjonuje normalnie – informuje „TP” prezes spółki Dariusz Brzeziński.
 • Zwolnieni z kwarantanny. Pracujący na czeskim pograniczu Polacy zwolnieni zostali z obowiązku 14-dniowej kwarantanny.
 • Walczą o dziecko. Matka 2,5-letniego dziecka oskarża prudnicką policję o opieszałość i bagatelizowanie poważnej sprawy.
 • Przedszkola i żłobki. W gazecie informujemy o decyzjach co do ponownego uruchomienia przedszkoli i żłobków w gminach: Korfantów, Prudnik i Głogówek.
 • Prudniczanin zamordowany w Irlandii. Do zbrodni doszło pod koniec zeszłego tygodnia niedaleko Enniscorthy w hrabstwie Wexford. 44-letni Przemysław K., ojciec dwójki dzieci.
 • Wiara: Odłożone święto. Życie religijne przeniosło się w ostatnim czasie do świata wirtualnego. Czy aby nie za łatwo? Najważniejsze chrześcijańskie święto Zmartwychwstania Pańskiego odbyło się w trakcie epidemii i zarządzonych odgórnie tzw. obostrzeń, w niemal pustych świątyniach. Terminów świat nie da się przesunąć. Niektóre jednak można. To wydarzenie może być doskonałą okazją do odbudowania relacji międzyludzkich w Kościele, do radosnego powrotu do świątyń, parafii, do spotkań z duchownymi. Oby nie odbyło się to za późno.
 • 1,5 promila za kierownicą. Tym razem życie swoje i innych osób naraził mieszkaniec powiatu głubczyckiego. Postanowił wsiąść za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu.
 • Prudnicka zieleń – ciąg dalszy. Karol Koziarowski kontynuuje przegląd zmian w prudnickiej zieleni.
 • Twardawa: Wojna o maszt. Pod adresem burmistrza Głogówka padają zarzuty w sprawie instalacji masztu telekomunikacyjnego w pobliżu zabudowań mieszkalnych.
 • Kolnowice: Raz na sto lat. Dziennikarz „Tygodnika Prudnickiego” miał zaszczyt uczestniczyć w akcji osadzenia nowego hełmu na szczycie wieży kościoła parafialnego w Kolnowicach. W gazecie całostronnicowa relacja.
 • Sztuka: Ewa Giemza najlepsza. Ewa Giemza z Muzeum Ziemi Prudnickiej odniosła sukces na XXIX Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020”. Giemza zajęła I miejsce w tym wyjątkowym konkursie w kategorii rytowniczej.
 • List do redakcji: Tylko miejsca po ściętych drzewach. Czytelniczka wysłała do nas list na temat planowanej wycinki drzew na ul. Legionów w Prudniku. Pisze też ogólnie o naszym stosunku do przyrody w mieście.
 • Archiwum Odkrywcy: Jak to z epidemiami dawnej bywało. W naszej epidemicznej podróży przenosimy się do XIX wieku. W Prudniku poszukujemy szpitala cholerycznego i liczymy ofiary kolejnych nawrotów chorób zakaźnych. Sprawdzamy, jak ówczesne państwa radziły sobie z epidemiami. W kolejnej części cyklu odwiedzimy kilka miejscowości ziemi prudnickiej, Korfantów i okolice oraz czeskie pogranicze. Do Prudnika też wrócimy.
 • Apel: Poszukujemy krewnych kapitana Romana Rogozińskiego. Szkoła Podstawowa w Szybowicach poszukuje informacji o kapitanie Romanie Rogozińskim, uczestniku walk o Lwów w 1918 r., zamordowanym przez Sowietów w 1940 r.
 • Sport: Możesz pomóc uratować drużynę przed upadkiem. Koszykarskiej Pogoni grozi bankructwo i ligowy niebyt. Klubowi działacze liczą na wsparcie kibiców.
 • Sport: 75 lat prudnickiej Pogoni. Kto pamięta sławne debry Kabewiaka z Pogonią Prudnik? W kolejnej części cyklu o historii Pogoni wspomina je Mieczysław Matczak.
 • Wywiad sportowy: Lubię też założyć sukienkę. Z łuczniczką prudnickiego Obuwnika Karoliną Farasiewicz rozmawia Damian Wicher.
 • Sport: Na „zabawę” w futbol przyjdzie czas. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec maja rozgrywki wznowi piłkarska ekstraklasa. W planach jest także dokończenie zmagań w 1 i 2 lidze. A co z pozostałymi?

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

3 KOMENTARZE

 1. Prudnik- Krapkowice w programie Kolej +, Kedzierzyn Kozle-Legnica rewitalizacja i elektryfikacja, Raclawice Slaskie- Raciborz odbudowa lini, Przystanki w Pokrzywnej i Glucholazach na czeskiej „protezie” Jesenik Krnov.Duzo tych pomyslow a zaden nierealizowany, wiec po co ta fikcja??

  • W artykule jest dość jasno wyjaśnione, co się lokalnym i regionalnym włodarzom marzy, a co ostatecznie jest w programie Kolej+ w perspektywie do 2028 r. Ale cóż, po to mamy marszałków, starostów, burmistrzów i wójtów, żeby nieustannie monitowali i zabiegali o interesy lokalnych społeczności, o ile finanse płyną z Warszawy, czy Brukseli. Inna sprawa, to jak bardzo są w tym efektywni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here