Raz na sto lat

0

Mieszkańcy Kolnowic zgodnie mówią, że takie wydarzenie ma miejsce raz na sto lat. Dziś (29 kwietnia) na wieży kościoła parafialnego pw. św. Jana Nepomucena zamontowano nowy hełm.

Od połowy stycznia, kiedy zdjęto wcześniejszą kopułę, wieża nie miała szczytu. Hełm trafił do Dobrzenia Wielkiego i tam został wykonany na nowo, wiernie odwzorowując poprzedni. Prawie „wiernie”. Hełm otrzymał podwójny piorunochron (wcześniej był jeden) oraz wizerunek koguta, motyw często spotykany przy krzyżach wieńczących różne budowle.

Jak nas poinformował Damian Tarnowski do kuli na szczycie wieży trafiły ponownie znalezione tam wcześniej dokumenty i przedmioty (z 1874 i 1919 r.) oraz rzeczy świadczące o naszych czasach, m.in. egzemplarze „Tygodnika Prudnickiego”. O znalezisku z wieży można przeczytać w artykule w „TP” z 5.02.2020r.

Operacja montażu hełmu trwała kilka godzin. Specjalnie do tego celu sprowadzono dźwig z gigantycznym wysięgnikiem. Akcja zakończyła się pomyślnie, a hełm osadzony został na górze wieży niemal równocześnie z chwilą, gdy zaczął padać rzęsisty deszcz.

Do tematu wrócimy na łamach „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here