Trzynasta emerytura w kwietniu

0

W kwietniu opolski ZUS wypłaci „trzynastki”, czyli dodatkowe roczne świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów. Trafią one do ponad 250 tysięcy seniorów w regionie i za granicą. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że pieniądze wszyscy dostaną na czas.

ZUS wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne około 9 mln osób w kraju, w tym ponad 250 tys. w województwie opolskim.

– Trzynastą emeryturę dostaną osoby, które do 31 marca będą miały ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego czyli dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego – informuje rzecznik prasowy opolskiego ZUS Sebastian Szczurek.

Ile „na rękę”?

Czy musisz się starać o dodatkową roczną emeryturę? Nie. ZUS wypłaci je automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto, bez względu na wysokość pobieranego do tej pory świadczenia. Z trzynastej emerytury w większości przypadków ZUS zobowiązany jest potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie do wypłaty 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

Trzynastka dla osób na kwarantannie

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek zapewnia, że pracownicy poczty doręczą wszystkie emerytury na czas. Poczta Polska wprowadza szczególne procedury w przypadku wypłat rent i emerytur dla osób objętych kwarantanną. Emerytury są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Kiedy wypłata?

ZUS wypłaci trzynaste emerytury razem z kwietniowymi emeryturami, rentami i pozostałymi świadczeniami. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

Komornik nie zajmie trzynastej emerytury

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu nie zostanie zajęte przez komornika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here