Rząd wprowadził nowe ograniczenia w związku z koronawirusem. Oto najważniejsze zasady

0

We wtorek 24 marca rząd wprowadził nowe ograniczenia w związku z koronawirusem. Oto najważniejsze zasady.

We wtorek członkowie rządu poinformowali o nowych zasadach bezpieczeństwa związanych z koronawirusem. Generalnie zaostrzają one dotychczasowe uregulowania. Dla mieszkańców ziemi prudnickiej najistotniejsze regulacje związane są z przemieszczaniem się.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

„Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi – czytamy na oficjalnej stronie rządu. – Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.”

Co zatem ze spacerami, czy wyjściem z dziećmi na plac zabaw? Na tej samej stronie znajduje się odpowiedź na to pytanie:

„Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.”

Warto wiedzieć, że część placów zabaw, terenów rekreacyjnych, czy sportowych, już wcześniej została zamknięta przez ich właścicieli lub zarządców. Tak stało się w przypadku obiektów Agencji Sportu i Promocji w Prudniku.

Przemieszczanie się w środkach transportu zbiorowego

Kolejne ograniczenie dotyczy przemieszczania się środka transportu zbiorowego. Odtąd tylko połowa miejsc siedzących może być w nich zajęta. Wszyscy sobie zdają, że to przepis, który w dużych miastach będzie bardzo trudno wyegzekwować.

Całkowity zakaz zgromadzeń

Odtąd nie wolno organizować żadnych zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Nie dotyczy to spotkań z najbliższymi.

Uroczystości religijne

W uroczystościach religijnych może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób, nie wliczając w to osób sprawujących posługę.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

W mocy pozostają wcześniej wprowadzone ograniczenia, również te dotyczące galerii handlowych, obiektów gastronomii, kultury i rozrywki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here