Oferta ZUS dla przedsiębiorców w kłopotach

0

Możliwość odroczenia terminu płatności składek nawet o trzy miesiące oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych. Takie konkretne udogodnienia dla opolskich przedsiębiorców oferuje ZUS w obliczu kłopotów spowodowanych koronowirusem.

Przedsiębiorcy i firmy mogą mieć w najbliższych tygodniach kłopoty z płynnym regulowaniem należności, rynkiem zbytu na swoje towary i usługi czy zabezpieczeniem wynagrodzenia dla pracowników.  To wszystko może mieć wpływ na regulowanie składek na ubezpieczenia społeczne.

– Jeśli przedsiębiorca będzie miał problem z opłaceniem bieżących składek w ZUS lub rat, które wynikają z podpisanej z ZUS umowy ratalnej to jest wyjście. Oferujemy możliwość odroczenia o trzy miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia tego roku. Oprócz tego będzie możliwość zawieszenia na trzy miesiące spłacania rat wynikających z umów o rozłożeniu zadłużenia na raty. Chodzi o zawieszenie rat, które nasz klient miał wpłacić w marcu, kwietniu i maju. Tym samym umowa o spłacie zadłużenia w ramach układu ratalnego wydłuży się o trzy miesiąc – informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego Sebastian Szczurek.

Żeby skorzystać z tych uproszczonych form pomocy potrzebny będzie wniosek. Będzie go można przesłać elektronicznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS), złożyć w skrzynce dostępnej w placówkach ZUS  lub wysłać pocztą.

ZUS przygotował dwa rodzaje wniosków:

  • wniosek dla osób nieprowadzących pełnej księgowości TUTAJ
  • wniosek dla osób prowadzących pełną księgowość TUTAJ

Dla przedsiębiorców w województwie opolskim dostępne będą linie telefoniczne do doradców do spraw ulg i umorzeń, którzy na co dzień działają w Opolu, Nysie i Strzelcach Opolskich.
Można się również z nimi kontaktować za pomocą skrzynki e-mailowej to doradca_ds_ulg_i_umorzen_opole@zus.pl .

Numery telefonów do doradców do spraw ulg i umorzeń:

  • Oddział ZUS w Opolu: 77 451 14 25
  • Inspektorat ZUS w Nysie: 77  408 77 63; 77 408 77 27
  • Inspektorat ZUS w Strzelcach Opolskich: 77 409 57 02

Jakie składki możesz odroczyć?

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here