Patronat TP : Zabić was to mało

0

Premiera teatralna „Zabić was to mało” Andrzeja Pieczyńskiego na scenie Domu Kultury w Głogówku? 25 marca 2020 r. ? godz. 18.00 ? sala widowiskowa MGOK Głogówek


Bardzo wymowna sztuka o pogłębionej tematyce przemocy w rodzinie i skutkach, jakie w jej wyniku pozostają w ludzkiej psychice. Już pierwsza scena, całkowicie wyciemniona i oparta wyłącznie na kwestiach wypowiadanych w ciemności, oddaje narastające napięcie i strach w momencie eskalacji domowej przemocy. Przedstawiona jest w niej sytuacja, w której mężczyzna – mąż i ojciec – wraca w nocy pijany do domu. Niezadowolony z tego, że nie ma nic do jedzenia, budzi żonę i córkę wrzaskami. Scena, wciąż pozostająca w ciemności, jest doprowadzona do kulminacji, w której dochodzi do znęcania się nad kobietami i ich katowania. Dalsze sceny dramatu dzieją się już po paru latach. Ania, bita córka, przychodzi do psycholożki Marty z żądaniem wpisania jej obecności na poprzedniej sesji, w której nie uczestniczyła. Może zaszantażować Martę, ponieważ porwała wcześniej w tym celu jej synka. Dalej sprawy przybiorą dramatyczny obrót.

Zaletą tej sztuki jest wnikliwość, z jaką został stworzony portret psychologiczny ofiary przemocy domowej. Temat jest tu potraktowany poważnie, ze znajomością tematu, bez zbędnego efekciarstwa i scenicznych ozdobników. To materiał na mocny spektakl i dramatyczne role, ale przede wszystkim na ważny głos w debacie społecznej o przemocy w rodzinie.

  • Wystąpią: Zuzanna Nieckarz i Marta Sikorska
  • Reżyseria: Waldemar Lankauf

(mat. MGOK Głogówek)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here