500 plus dla osób niesamodzielnych

1

490 – tyle wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych wpłynęło do prudnickiego ZUS.

Większość z osób, które złożyły wnioski o ten specjalny dodatek, już otrzymuje pieniądze. Od jesieni do placówki ZUS w Prudniku wpłynęło już 490 wniosków.

Opolski ZUS zasila portfele już 5 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny objętych programem 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ponad 9 tys. osób z regionu oraz ich pełnomocników, a prawie 470 tys. w całym kraju złożyło wnioski o specjalny dodatek dla osób niesamodzielnych. W województwie opolskim najwięcej wniosków przyjął oddział ZUS w Opolu bo 2460. Na drugim miejscu pod względem ilości wniosków znalazł się inspektorat ZUS w Nysie z prawie 1300 wnioskami. Prawie 1100 formularzy wpłynęło do placówki
w Strzelcach Opolskich.

– W naszym województwie najliczniejszą grupą zainteresowanych świadczeniem 500 plus dla osób niesamodzielnych są osoby między 18 a 74 rokiem życia. To od nich wpłynęło prawie 6300 wniosków. Jednak sporo, bo 2780 formularzy wypełnili seniorzy, którzy ukończyli 75 lat albo ich pełnomocnicy – informuje Beata Dyko, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.

Dane opolskiego ZUS pokazują, że to kobiety częściej wnioskowały o przyznanie świadczenia niż mężczyźni. Prawie 5500 formularzy wypełniły panie, zaś nieco ponad 3600 podpisali panowie.

Jak wyjaśnia Sebastian Szczurek rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim, świadczenie uzupełniające 500 plus przysługuje nie tylko osobom, które już otrzymują z ZUS emeryturę bądź rentę: – Przyjmujemy też wnioski, a potem wypłacamy świadczenie uzupełniające także osobom, które nie są obecnie uprawnione żeby otrzymywać emeryturę czy rentę. Niemal 800 takich dokumentów pochodzi od osób, które dostają zasiłki stałe lub okresowe finansowane ze środków publicznych, a wypłacane są przez inne instytucje.

Choć wnioski o świadczenie uzupełniające 500 plus dla osób niesamodzielnych nie są skomplikowane, to mieszkańcy regionu w zdecydowanej większości wypełniają i składają je po okiem pracowników sal obsługi klientów ZUS

– Większość z ponad 9 tysięcy zainteresowanych, bo 7300, złożyło wnioski osobiście w placówkach ZUS, po konsultacjach z naszymi pracownikami. To pokazuje, że mieszkańcy regionu nam ufają i wiedzą, że mogą na nas liczyć. Niespełna 1800 formularzy trafiło do nas drogą pocztową. Oczywiście, każdy przypadek traktujemy indywidualnie, a gdy trzeba coś uzupełnić, jak najszybciej kontaktujemy się z wnioskodawcą – wyjaśnia Radosław Siczewski, naczelnik Wydziału Obsługi Klient i Korespondencji w opolskim oddziale ZUS.

1 KOMENTARZ

  1. Do Jasnej choinki…. Przestańcie palić śmiećmi w naszym mieście…. Szczególnie mowa o domkach kopcących NA NAJWIĘKSZYM osiedlu. LUDZIE NIE DA SIĘ W MIESZKANIACH W BLOKACH ODDYCHAĆ SZCZEGÓLNIE, ŻE DOMKI SĄSIADUJĄ Z BLOKAMI. CO WY WYRABIACIE! PANIE BURMISTRZU PROSZĘ ZLECIĆ KONTROLĘ!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here