Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem

0
(fot. KPP Prudnik)

W miniony weekend policjanci z prudnickiej drogówki zatrzymali 3 kierowców, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy ruchu drogowego. Dwóch z nich przekroczyło dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Do najniebezpieczniejszej sytuacji doprowadziła 39-latka, która przejeżdżając przez skrzyżowanie z drogą krajową zignorowała znak „STOP”. Wyczyny tych kierowców zarejestrowali funkcjonariusze w nieoznakowanym radiowozie.

Policjanci z prudnickiej drogówki szczególną uwagę zwracają na tych kierowców, którzy w rażący sposób naruszają przepisy drogowego. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli dwóch mieszkańców powiatu opolskiego, którzy o ponad 50 km/h przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 41-latek, który jechał osobową toyotą 115 km/h na obowiązującej „pięćdziesiątce”. Nieznacznie mniej, bo 105 km/h miał na liczniku 45-latek jadący citroenem. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani do kontroli w Dobroszewicach.

Skrajnym brakiem wyobraźni wykazała się również 39-letnia mieszkanka gminy Biała. Kobieta  jadąc osobową astrą, na obwodnicy Prudnika przejeżdżając przez skrzyżowanie z drogą krajową zignorowała znak „STOP”.  39-latka podróżowała z małym dzieckiem. Kobieta za swoje zachowanie na drodze została ukarana mandatem.

Policjanci przypominają, że zgodnie z nowelizacją przepisów drogowych za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) grozi utrata prawa jazdy.

(mat. KPP Prudnik)

Pamiętajmy !!!

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa. Poniżej zwracamy uwagę na proste, lecz niezwykle ważne zasady, które zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem
  • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży
  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych

Źródło: KPP Prudnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here