Uwaga! Tak fatalnego powietrza nie było od początku sezonu grzewczego

6

Jeśli nie macie takiej potrzeby, to nie wychodźcie z domów! Czujniki jakości powietrza w Prudniku dosłownie „wariują”.

Certyfikowana mobilna stacja Państwowego Monitoringu Powietrza przy ul. Podgórnej wskazuje, że aktualna zawartość cząstek stałych PM10 wynosi 479% dopuszczalnej normy (o godz. 18.30)! Podobne dane pochodzą z powiatowej stacji położonej po drugiej stronie miasta – przy ul. Żołnierskiej.

Zła sytuacja nie dotyczy tylko Prudnika. Jeszcze gorsze wyniki pomiaru jakości powietrza pochodzą z punktów w południowej części Nysy. Tam normy przekroczone są o 500-800%. Źle jest również w Opolu.

(il. stacja meteo Starostwa Powiatowego w Prudniku)

Tak fatalna jakość powietrza oznacza, że nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz, jeśli nie musimy. Ostrzeżenie to dotyczy zwłaszcza osób starszych, chorych oraz dzieci. Wieczorny jogging też nie wchodzi w rachubę, bo bardziej sobie zaszkodzimy, niż pomożemy.

Zła jakość powietrza wynika z połączenia warunków atmosferycznych (m.in brak wiatru) z paleniem w piecach. Wydobywający się z kominów dym pozostaje w miejscu i zwiększa zawartość szkodliwych dla człowieka cząstek stałych i związków chemicznych.

6 KOMENTARZE

  1. Wina kiepskiej jakosci wegla. Nikt tego nie kontroluje w tym kraju. Sprzedaja najgorszej jakosci wegiel w cenie najdrozszego i najlepszego. A pali sie jak smoła i pazdzierz.

  2. I tu się mylisz. TO nie wina jakości węgla lecz ludzi, którzy nie potrafią nawet rozpalić w piecu co wiecej pala PALASTIKAMI (śmiećmi) które zamiast do segregacji trafiają do pieca bo tak im prościej. DO WSZYSTKICH TRUCICIELI – Zrozumcie ludzie ze wykańczanie swoich najbliższych, swoje zdrowie….. siebie samych. Zmienię coś zanim będzie za późno!

    • To ze pala smieciami to tez prawda. Druga strona to taka ze duzy odsetek ludzi pali odpadami pofabrycznymi. Tzn klejone plyty i inne cuda. Bo tak latwiej pozbyc sie tego firmom.

  3. Wynienić wszystkie piece na gazowe i po sprawie. Zaprzestać kastracji zaworów EGR i filtrów DPF w diesel’ach i wszystko wróci do normy 🙂
    Każdy patrzy na siebie heh

  4. Wynienic piece na gazowe, dobre sobie Sam bym chetnie grzal na gazie lub pradem. Metoda niestety tylko dla bogaczy. Na prudnickie warunki raczej nie realne. Moze za 100 lat. Zreszta modernizacja kotlowni to koszt ok kilkudziesieciu tysiecy zlotych. Nawet jak bym odkladal pol wyplaty co jest raczej malo realne to nazbieral bym za 10 lat. Wiec musi mi zostac marnej jakości wegiel z ukrainy bo na polski nie stac.

    • Kolego ZiUK obudź się…. Bo nie starczy ci pieniędzy na leki za parę lat jak nie przestaniesz kopcic. Głupoty piszesz… Jak ktoś ma domek np. Przy największym Prudnickim osiedlu na sojczym… To stać go na modernizację. Prawda jest taka że palicie wszyscy śmieci a nie węgiel…. I to widać w powietrzu… Nie chce się płacić za segregacje Śmieci.Do urzędników…. PROSZĘ SKONTROLOWAĆ CO PALĄ W DOMKACH i wlepiac kary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here