W czeskiej prasie: W Jaskini Na Špičaku koło Pisečnej odnowiono najstarsze napisy naścienne

2
(fot. Wikipedia / Jeskyně Na Špičáku)

W tej jednej z najstarszych wzmiankowanych pisemnie jaskiń w Europie Środkowej (już w 1430 r.!) zachowało się szereg malunków i napisów. Archeologowie oceniają ich liczbę na około 4 tys.!

Pierwsi badacze jaskini sądzili, że była to kopalnia, skąd pozyskiwano złoto. Jeszcze w XVII w. podejmowano tu próby poszukiwania szlachetnych kruszców, ale bezskutecznie. Potem jaskinia służyła jako miejsce ukrycia w trakcie wojen, schronienie dla złoczyńców oraz ludzi prześladowanych ze względów religijnych. Czeski reformator i myśliciel protestancki Jan Amos Komeński mówił, że ukrywał się w tej jaskini w trakcie ucieczki do Polski.

Przez setki lat goście odwiedzający jaskinię zostawili masę napisów, które z czasem stały się słabo czytelne. Dzięki trwającym kilka lat pracom inwentaryzacyjnym i konserwatorskim najcenniejsze dawne rysunki znów nabrały żywych kolorów.

Na ścianach znajdują się imiona, pojedyncze rysunki, większe malunki, niektóre z datami. Są też znaki poszukiwaczy złota i srebra (słońce i półksiężyc) pochodzące prawdopodobnie z XV w. Najcenniejszym malunkiem jest XVI-wieczna Grupa Ukrzyżowania, którą konserwatorzy musieli wydobyć spod wapiennej polewy, ponieważ ta przez kilkaset lat zdążyła zasłonić obraz. Według interpretacji naukowców malunek przedstawia modlących się pod krzyżem – biskupa wrocławskiego i właściciela tutejszych ziem – Fuggera. Był to więc znak własności jaskini.

– To była wspaniała i inspirująca praca. Nigdzie na terenie czeskich ziem pod ziemią nie ma takiego nagromadzenia malunków – mówi dla iDnes.cz Vladimír Peša, archeolog i speleolog z Muzeum w Czeskiej Lipie, uczestnik badań.

W zimie jaskinia jest niedostępna. Od kwietnia można ją ponownie zwiedzać. Dla turystów dostępna jest 230-metrowa trasa. Całość korytarzy jaskini liczy 400 m.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here