Rok po rewolucji w zwolnieniach lekarskich

0

99,9 procent zwolnień lekarskich w województwie opolskim to zaświadczenia elektroniczne. Minął rok od kiedy e-zwolnienia stały się obowiązkiem. Opolski ZUS podsumował przejście z papierowych bloczków do wersji internetowej.

Od 1 grudnia 2018 roku do końca listopada 2019 wystawiono w Polsce 25,1 mln elektronicznych zwolnień lekarskich, czyli e-zla. Obecnie w formie elektronicznej wystawianych jest 99,9 proc. takich zaświadczeń.  E-zwolnienia wystawia już 101,3 tys. lekarzy w całym kraju, a na Opolszczyźnie taką możliwość ma 3040 lekarzy.

– Wprowadzenie e-zla okazało się sukcesem. Elektroniczne zwolnienia dają zupełnie nowe możliwości przy analizowaniu między innymi kosztów i przyczyn absencji chorobowej – zwróciła uwagę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Od 1 grudnia 2018 roku lekarze tylko w szczególnych przypadkach mogą wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie, wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego, np. w razie braku prądu lub internetu albo podczas nieprzewidzianych domowych wizyt, gdy nie będą mieli przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. W tej sytuacji lekarze będą mieli trzy dni na wprowadzenie tego zaświadczenia do systemu elektronicznego.

– W pierwszym roku obowiązkowych e-zwolnień, opolscy lekarze i inne uprawnione osoby wystawiły 587,8 tysięcy elektronicznych zaświadczeń o niezdolności pracy. Od grudnia 2018 roku do końca listopada tego roku do placówek ZUS w naszym regionie wpłynęło zaledwie 600 zwolnień papierowych. Każde rozpatrywaliśmy indywidualnie, tak by nikt z naszych klientów nie był z tego tytułu poszkodowany i otrzymał na przykład zasiłek chorobowy – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W skali kraju, najwięcej zwolnień wystawiono w dużych miastach. Około miliona e-zla zanotowano w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, Krakowie czy Łodzi. Ponad dwa miliony elektronicznych zaświadczeń wystawiono w warszawskich oddziałach.

– Dziś mogę powiedzieć, że wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich okazało się sukcesem. Aby przeprowadzić tę reformę wykonaliśmy ogromną pracę. Chodzi tu nie tylko o zmiany informatyczne na Platformie Usług Elektronicznych e-PUE. Największym wyzwaniem było przekonanie do tego rozwiązania lekarzy, co się w pełni udało – podkreśliła prezes ZUS.

Jeszcze w listopadzie 2018 roku, czyli tuż przed wejściem reformy w życie, wystawiano zaledwie ok. 60 proc. zwolnień elektronicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here