Lekarki zrzuciły fartuchy i pokazały się nago. W szczytnym celu

1
Źródło: Śląska Izba Lekarska w Katowicach

Za nami oficjalna premiera unikalnego kalendarza „ŚILne Kobiety 2020”

Pomysłodawcą publikacji była Śląska Izba Lekarska w Katowicach. Przed obiektywem aparatu nago stanęło 12 lekarek w różnym wieku. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na problem profilaktyki chorób kobiecych, w szczególności nowotworowych. Twarzą projektu została dr Ewa Bogacka-Konik, która w ubiegłym roku, będąc w ciąży, dowiedziała się, że choruje na raka piersi. Jedno badanie USG zlecone przez lekarza ginekologa uratowało dwa życia – jej i dziś 9-miesięcznego Bruna.

– Lekarki pokazują siebie, tak żeby pokazać pacjentkom, że możemy. Odsłaniamy siebie, żeby móc się badać, żeby móc wygrać życie. Wcześniej wykryty nowotwór daje nam duże szanse. Dzięki profilaktyce możemy zadziałać na tyle wcześnie, że niektóre nowotwory możemy wyleczyć nawet w 100 procentach – podkreśla cytowana przez Radio Eska Joanna Chłądzyńska, rzecznik Centrum diagnostyki i terapii onkologicznej w Katowicach.

– Dla swojego dobra warto się rozbierać – zaznacza jedna z modelek.

Każde zdjęcie opatrzone jest hasłem, m.in.: „Poświęć chwilę na badanie, możesz zyskać więcej czasu na życie”, „Mam dzieci. Badam się dla nich”.

– Lepiej, zapobiegać niż leczyć – to niby banalne powiedzenie, ale jakże prawdziwe. Śląska Izba Lekarska od lat włącza się w różne akcje profilaktyczne. Poprzez kalendarz z wizerunkami lekarek i hasłami, których wspólnym mianownikiem jest choroba nowotworowa, chcemy przekonać kobiety do badań profilaktycznych. Jeśli choć jedna z pań, patrząc na kalendarz, postanowi wykonać cytologię lub przebadać piersi, będzie to nasz ogromny sukces. Edukacja i podnoszenie świadomości są niezwykle ważne. Zdarza się, że przyjmuję na oddział położniczy kobiety w 9. miesiącu ciąży, bez żadnych badań wykonanych w tym okresie, bez karty ciąży, czasem nawet bez świadomości, że za chwilę zostaną matkami. To przerażające – tłumaczy dla Gazety Lekarskiej dr n. med. Tadeusz Urban.

Źródło: Śląska Izba Lekarska w Katowicach

Wydany w nakładzie 1000 egz. kalendarz można zdobyć wpłacając cegiełkę (fundacjanumed.pl).

– Cała pula zebranych pieniędzy zostanie przekazana na akcję profilaktyczną z badaniami. To pomoc konkretnie dla kobiet. Będziemy chcieli jak najszerszy wachlarz tych badań zaproponować – zapowiada Jacek Stępnicki, prezes fundacji NU-MED.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here