Dziedzictwo dwóch miast

0

Dziś (5 grudnia) do rąk czytelników trafiły nowe wydawnictwa, które są owocem współpracy muzeów w polskim Prudniku i czeskim Rymařovie. Jednak nie tylko one miały w czwartek swoją premierę.

Jeśli chodzi o książki, to mowa o polsko-czeskich publikacjach Marcina Husaka pt.: „Fränklowie i Pinkusowie – ocalałe dziedzictwo” oraz Michala Vychlidala pt.: „Flemmichowie i Schielowie – tekstylne dziedzictwo”. Pierwsza z nich traktuje o tradycjach włókienniczych Prudnika z perspektywy dwóch wspomnianych rodzin, a druga dotyczy przemysłu tekstylnego w czeskim Rymařovie.

-Dziś przewodnik jest produktem charakterystycznym, bo z perspektywy książki nie chcę państwu sprzedać wiedzy, chcę państwu sprzedać wrażenia – mówił podczas promocji Marcin Husak. – Po lekturze książki państwo macie odczucie – była fajna, była niefajna, była interesująca, była nudna. Życzę państwu pozytywnych emocji i życzę przede wszystkim zaskoczenia i chronicznego zadziwienia miejscem, w którym państwo żyjecie, jesteście, trwacie i trwać będziecie. Życzę państwu, abyście z perspektywy książki sięgali głębiej, dostrzegali dalej, abyście spojrzeli na niuanse, których nigdy wcześniej nie dostrzegaliście. I o tym też jest książka.

Promocja miała miejsce w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego po godz. 10.00. O godz. 18.00 przewidziana jest jej druga tura.

Podczas promocji dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Wojciech Dominiak zaprosił do Centrum Tradycji Tkackich, gdzie po raz pierwszy pokazano prezentację multimedialną, nawiązującą do tradycji włókienniczych Prudnika XIX i XX w. (do 1945 r.). Świetnie przygotowany film w sposób „obrazkowy” opisuje rozwój prudnickiej fabryki Fränklów. Koniecznie trzeba ją zobaczyć osobiście!

Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję zobaczyć odnowioną klatkę schodową Centrum Tradycji Tkackich (z nowymi detalami) oraz wmontowanym w nią zegarem, który jeszcze do niedawna znajdował się na fasadzie tzw. nowej tkalni przy ul. Nyskiej.

Wydarzenia Dnia Tkactwa w Prudniku odbyły się w ramach projektu „Rymařov i Prudnik – miasta tkaczy. Wspólne dziedzictwo” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Pradziad. Przekraczamy granice.

Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (nr 50 z 11.12.2019).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here