Marcin Husak ze statuetką Wieży Woka

1

Podczas uroczystości jubileuszu 65-lecia prudnickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego wręczona została statuetka Wieży Woka, nagroda „Tygodnika Prudnickiego” dla Człowieka Roku Marcina Husaka.

Marcin Husak jest działaczem PTTK, przewodnikiem, autorem książek i artykułów w czasopismach naukowych i regionalnych, badaczem dziejów ziemi prudnickiej, prelegentem popularnonaukowych wykładów i pogadanek, wreszcie kierownikiem Centrum Tradycji Tkactwa. Na niwie turystycznej i krajoznawczej sławę przyniosła mu niezwykła umiejętność przekazywania informacji, która najdoskonalej realizowana jest na niwie przewodnickiej.

Marcin Husak tak siebie określił: – Trzy razy „p”: publicysta, popularyzator i przewodnik. Przede wszystkim określa mnie ta trzecia rola, z której bardzo się cieszę i która do mnie na gruncie prudnickim najbardziej przylgnęła. Jednak to wszystko za sprawą osób, którym zawdzięczam swoją turystyczną pasję, bo przecież nie sposób nie odwołać się do tego, że mój dziadek był jednym ze współzałożycieli klubu motorowego, Stanisław Begej, z ojcem znanym przewodnikiem po Górach Opawskich niejednokrotnie góry te przemierzałem. Później na moim szlaku pojawiły się tak znakomite osoby, jak obecna tutaj Ela Zagłobowa-Zygler, która wciągała mnie w PTTK rękami i nogami, pojawił się kolega i przyjaciel Tadeusz Jurek, który zaszczepił we mnie turystyczną pasję i to on mnie w Opolu swego czasu złowił, mówiąc: Chłopie, ty musisz skończyć kurs przewodnicki. I tak też się stało.

Nagrodę wręczyli: burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, starosta prudnicki Radosław Roszkowski i redaktor naczelny „Tygodnika Prudnickiego” Andrzej Dereń.

(fot. Kamila Jamioł)
(fot. Kamila Jamioł)
(fot. Kamila Jamioł)
(fot. Kamila Jamioł)
(fot. Kamila Jamioł)
(fot. Andrzej Dereń)

1 KOMENTARZ

  1. Serdeczne gratulacje dla Kolegi Marcina Husaka. Tytuł Człowieka Roku w Prudniku i statuetka Wieży Woka należy mu się jak najbardziej. Znakomity, złotousty przewodnik przyczynił się do niezwykłej promocji miasta w wielu środowiskach turystycznych. Dla wielu grup turystów i przewodników Prudnik kojarzy się z nim. Jego piękne opowieści o np. przemyśle włókienniczym, rodzinach przemysłowców prudnickich, zabytkach, wreszcie wydawnictwa jego autorstwa są najwyższej klasy i dobrze, że Marcin został doceniony i uhonorowany taką nagrodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here