Ważne dla przewoźników! Zmiany na czeskich drogach

0
(il. mytocz.eu)

Od 1 grudnia zacznie obowiązywać nowy elektroniczny system opłat drogowych w Republice Czeskiej. Za brak nowego urządzenia do naliczania opłat drogowych przewoźnikowi grozi mandat w wysokości do około 16 tys. zł.

Właściciele wszystkich pojazdów silnikowych, których dopuszczalna masa wynosi powyżej 3,5 tony, korzystający z płatnych dróg muszą się zarejestrować w nowym systemie i zaopatrzyć się w nowe urządzenia do naliczania opłat drogowych (jednostki pokładowe) – informuje  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. – Elektroniczne urządzenie obecnego administratora nie będzie kompatybilne z nowym „satelitarnym” Elektronicznym Systemem Poboru Opłat Drogowych, dlatego należy wymienić je na nowe.

Przewoźnicy mogą się rejestrować za pośrednictwem operatorów kart paliwowych lub bezpośrednio na stronie mytocz.eu. W przypadku rejestracji internetowej nowe jednostki pokładowe zostaną bezpłatnie wysłane na wskazany adres nie tylko do Czech, ale również do Polski, Niemiec, Austrii i Słowacji. Przed wysłaniem urządzenia przewoźnik musi wpłacić kaucję zwrotną w wysokości 2468 koron czeskich (około 400 zł). Przewoźnicy mogą również dokonać osobistej rejestracji pojazdów w ponad 200 Punktach Obsługi Klienta na terenie Czech.

Czy zmienią się opłaty za korzystanie z dróg płatnych w Czechach?

Zasady funkcjonowania systemu opłat drogowych w Republice Czeskiej pozostają bez zmian. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i odległości przejechanej po drogach płatnych. Od 1 grudnia 2019 r. nie będzie zmian w zakresie dróg płatnych.

Więcej informacji o systemie oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się na stronie internetowej operatorów (w języku polskim): https://mytocz.eu/pl/etoll/faq.

Źródło: Departament Komunikacji Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here