Kwesta na cmentarzu w Prudniku: Zobaczcie, ile udało się uzbierać

0

Takiej hojności prudniczan nie spodziewaliśmy się. W ciągu kilku godzin trwania kwesty „Ocalić od zapomnienia” prowadzonej przy bramach prudnickiego cmentarza komunalnego udało się uzbierać kwotę prawie 10 tys. złotych.

Dokładnie 9566,71 zł, 10,11 euro i 1 koronę czeską. Kwesta Towarzystwa Historycznego Ziemi Prudnickiej prowadzona była na rzecz remontu i odnowy pomników nagrobnych zasłużonych prudniczan. Pierwszym celem działań są dwa groby: burmistrza Prudnika Paula Langego (zm. 1920) i polskiego działacza społecznego Filipa Roboty (zm. 1907). Jeśli akcja zakończy się powodzeniem członkowie THZP zamierzają odnowić kolejne pomniki.
– Popieram akcję. Bardzo dobrze, że w końcu zadba się o te piękne, stare pomniki – komentowała na gorąca jedna z osób, wrzucających do puszki pieniądze.
Kwesta prowadzona była siłami członków Towarzystwa i jego sympatyków (dr Wojciech Dominiak, Małgorzata Ojrzyńska, Marcin Husak, dr Bogna Lewkowicz, dr Łukasz Lewkowicz, Franciszek Dendewicz, Piotr Kulczyk, Joanna Dereń i Andrzej Dereń), uczniów Szkół Podstawowych w Szybowicach, Łące Prudnickiej i numer 4 w Prudniku oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku. Akcję wsparły też władze samorządowe gminy Prudnik przede wszystkim poprzez bezpośrednią pomoc w kweście. Z puszką stanęli m.in. burmistrz Grzegorz Zawiślak, zastępca burmistrza Jarosław Szóstka, przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Isalska oraz radni: Zofia Zeprzałka-Krzemień i Paweł Licznar. Pełną listę kwestarzy opublikuje „Tygodnik Prudnicki”.
Pierwszymi i najważniejszymi bohaterami kwesty byli jednak prudniczanie, którzy tak hojnie wsparli akcję, mimo tego, że była organizowana po raz pierwszy. Każdy datek się liczy i żaden grosz się nie zmarnuje.
Towarzystwo Historyczne Ziemi Prudnickiej na bieżąco będzie informowało o kolejnych działaniach związanych z organizacją akcji, o czym będzie można przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” i na Portalu Informacyjnym TerazPrudnik.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here