Prudnicki Dzień Prymasowski

0

65. rocznica uwięzienia w Prudniku prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego stała się impulsem do zrealizowania w Prudniku projektu Soli Deo Kardynał Stefan Wyszyński. Ważną częścią tego projektu była konferencja naukowa poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, która odbyła się 1 października w sali widowiskowej kina „Diana” w Prudniku. Inną częścią projektu były konkursy: plastyczny i literacki.

(fot. Grzegorz Weigt)

Zwieńczenie projektu był Prudnicki Dzień Prymasowski, który zrealizowany został w sobotę 12 października w sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. W nawiązaniu do organizowanych przez lata spotkań organizowanych przez Publiczne Gimnazjum nr 1 w Prudniku Dzień Prymasowski rozpoczął się od Rodzinnego Biegu Prymasowskiego. O godz. 16.00 odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec. Wielkim wydarzeniem tego dnia (wieczoru) był wspaniały dwugodzinny koncert Piotra Rubika z orkiestrą symfoniczną i chórem dedykowany Prymasowi Tysiąclecia. Wśród bardzo znanych utworów były także prapremierowe z librettem Zbigniewa Książka dedykowane kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. O godz. 20.00 także po raz pierwszy w Prudniku była prezentacja filmu w technice video mappingu na murach klasztoru franciszkanów, także poświęconego Prymasowi Tysiąclecia.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizatorami byli: poseł na Sejm RP Katarzyna Czochara i Stowarzyszenie Miłośników Wsi Moszczanka.

 Relacja w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here