Rozświetlony zamek w Głogówku

2

Zamek w Głogówku już nie tonie w półmroku. Skrzydło zamku dolnego przylegające do ul. Zamkowej zostało podświetlone.

Iluminacja poprzedzona została wykonanym w 2018 roku remontem elewacji skrzydła wschodniego zamku dolnego. To był kolejny etap prac przy największej na ziemi prudnickiej rezydencji. Wcześniej pracowano m.in przy fundamentach budowli, dachach i hełmach wież.

Iluminacja wykonana została w ramach polsko-czeskiego projektu Euroregionu Pradziad o wartości 20 tys. euro. Podczas uroczystego rozświetlenia budowli 11 października w Muzeum Regionalnym udostępniono do zwiedzania wystawę współczesnych i archiwalnych fotografii zamku. Można było zjeść posiłek, posłuchać Glogovia Brass, czy wejść na wieżę więzienną, podziwiając nocną panoramę miasta, w tym podświetlony zamek.

(fot. Andrzej Dereń)

– Aktualnie jesteśmy na etapie opracowywania aplikacji o środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok przyszły – mówi burmistrz Piotr Bujak. – Środki te przeznaczone zostaną na dalsze wzmacnianie struktury obiektu zamkowego. Rozpoczęliśmy również rozmowy w sprawie pozyskania środków z funduszy norweskich.

W ramach tych drugich źródeł Gmina chce zaadaptować część pomieszczeń zamku na Akademię Beethovenowską, co wynika z tradycji obecności tego wielkiego kompozytora w Głogówku i organizacji tutaj festiwalu jego imienia.

W uroczystości uruchomienia iluminacji zamku wzięli udział goście z partnerskiego miasta Głogówka – Vrbna pod Pradědem na czele z burmistrzem (starostą) Petrem Kopincem.

Projekt Mauerberg – Zamek Gryżów (cz. 3): Potęga i zagłada

2 KOMENTARZE

  1. Mam mieszane odczucia,mysle o iluminacji Ratusza, Muzeum ,czy tez budynku POK w Prudnik jest bez zastrzezen.Mozliwe ze oswietlenie zamku bedzie rowniez punktowe, w zaleznosci ile leflektorow sie wlaczy dajac niesamowity efekt ( Half Light). Mam tez wizje iluminacji dziedzinca zamku- czy tak bedzie? Bedac juz przy temacie, czy byla przy bramie zegarowej lewa kolumna? jakos tak dziwnie to wyglada architektonicznie>

  2. A mnie żal, że „zapomniano” o iluminacji Wieży Woka w Prudniku. Zabytek jest schowany w zabudowie szpitalno-klasztornej, a podświetlenie pomogłoby go lepiej wyeksponować.
    Kolumna pod portalem oczywiście była. Została zdemontowana wraz z przebudową bramy, która została poszerzona. Kiedyś była węższa i mieściła się między kolumnami. Dlatego teraz cały portal jest niesymetryczny względem bramy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here