W OHZ „Głogówek” najlepsze bydło nie tylko w kraju

0

Z udziałem zagranicznych ekspertów w Głogówku (9 października) odbyła się specjalistyczna konferencja poświęcona hodowli bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej. Miejsce nie było przypadkowe. Mający tu swoją siedzibę Ośrodek Hodowli Zarodowej osiąga doskonałe wyniki w hodowli krów mlecznych tej rasy.

Ośrodek Hodowli Zarodowej „Głogówek” jest jedną ze strategicznych spółek hodowli zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Jednocześnie jest to największe w Polsce centrum prowadzenia hodowli bydła holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej. Wydajność jednej krowy z OHZ to ponad 11 tysięcy kg mleka. W spółce prowadzona jest także hodowla trzody chlewnej (od 1954 r.). OHZ gospodaruje na powierzchni ok. 2,3 tys. ha, z czego 90 proc. to grunty orne. Spółka uprawia pszenicę, rzepak, kukurydzę, jęczmień oraz rośliny pastewne. Największą dumą OHZ są jednak krowy.

– To hodowla, która odnosi niesamowite sukcesy na niwie ogólnopolskiej, ale swoim zakresem sięga dalej, Europy i świata – mówi posłanka Katarzyna Czochara, wspominając że informacje o głogóweckich championach ukazują się w zagranicznej prasie specjalistycznej, jako przykłady zwierząt topowych.

(fot. Andrzej Dereń)

Więcej o konferencji „Perspektywy rozwoju rasy holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej. Czerwono-biały holsztyn – dlaczego nie?” będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” – 16.09.2019. Gazeta dostępna jest również w formie e-wydania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here