Droga Wierzch – Mionów już bez dziur. W przyszłym roku ulica Konopnickiej

0

Mieszkańcy dwóch sołectw i użytkownicy gminnej szosy z Wierzchu do Mionowa mogą zapomnieć o dziurawym jak ser szwajcarski asfalcie. Właśnie zakończył się jej remont.

– Wyremontowaliśmy około 2 kilometry nawierzchni drogi łączącej te dwa sołectwa, Wierzch z Mionowem – mówi burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – To bardzo ważna droga dla mieszkańców tych miejscowości, choćby dlatego, że tworzą jedną parafię.

Inwestycja Gminy Głogówek za kwotę 1,2 mln zł została sfinansowana w 50 proc. z rządowych środków Funduszu Dróg Samorządowych. Prace trwały od wiosny do końca sierpnia, a na przełomie września i października nastąpił odbiór techniczny drogi.

– Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do remontu tej drogi – mówi sołtys Mionowa Henryk Nosol. – Ona była w złym stanie i cieszymy się, że w końcu zostało to załatwione. Do podziękowań dołączyła się sołtyska Wierzchu Mariola Zając.

– Wielokrotnie podkreślałam, że ważne są również drogi do takich małych miejscowości wiejskich – mówiła podczas symbolicznego otwarcia drogi posłanka Katarzyna Czochara (PiS). – Wsparcie ze strony rządu było na poziomie 50 proc., to około 600 tys. zł. Już niebawem ruszą kolejne inwestycje drogowe. To pokazuje, jak ważne dla rządu Prawa i Sprawiedliwości są drogi lokalne – gminne i powiatowe. Mamy ich na terenie województwa opolskiego w większej skali niż krajowe, czy wojewódzkie, dlatego taki program był niezbędny.

(fot. Andrzej Dereń)

Posłanka dodała, że wśród posłów PiS jest świadomość tego, że samorządów nierzadko nie stać na finansowanie w całości inwestycji drogowych, stąd wsparcie państwa. Fundusz Dróg Samorządowych zakłada nawet 80-procentowe dofinansowanie zadań oraz rozłożenie procesu inwestycyjnego na dwa lata, co jest kolejnym udogodnieniem dla samorządów.

– Są takie drogi, również na terenie powiatu prudnickiego, które czekają na remont nawet po 70 lat – mówiła posłanka. Inwestycje mają być realizowane bez względu na to, jak wielkie są miejscowości, do których prowadzą modernizowane drogi.

Burmistrz zapowiada już kolejne zadanie, w przyszłym roku, za 1,7 mln zł, realizowane z tych samych źródeł – remont ul. Konopnickiej w Głogówku, przy czym w tym wypadku państwowe dofinansowanie wyniesie 60 proc. (1 mln zł).

Piotr Bujak dziękował posłance za pilotowanie działań gminy, zmierzających do pozyskania środków państwowych: – Wiemy, że zawsze możemy liczyć na bardzo dobrą opinię, czy rekomendację w Warszawie.

(fot. Andrzej Dereń)
(fot. Andrzej Dereń)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here