Prudnicki splot

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Przęśliki tkackie w pradziejach i średniowieczu, to tytuł wystawy otwartej w Muzeum Ziemi Prudnickiej w sobotę 14 września. Zaprezentowane zostały przęśliki tkackie – zabytki archeologiczne – to bardzo ważne – z terenu ziemi prudnickiej. Zabytki może nie robią wielkiego wrażenia, bo przęśliki są drobnymi, najczęściej glinianymi (czasem szklanymi) krążkami obciążającymi wrzeciona. Zapobiegały zsuwaniu się nici a także ułatwiały tkanie.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty tkackie dla dzieci i dorosłych. Wizualnie mało atrakcyjne, ale stanowią ważny dokument tradycji tkackich naszego regionu.

Obok wystawy prowadzone były warsztaty tkackie dla dzieci i dorosłych. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Polski splot”. Temat pięknie wpisuje się w śląską specyfikę kulturową oraz w tradycje tkackie ziemi prudnickiej. Tego samego dnia w ramach EDD w Opolu otwarta została wystawa fotografii wielkoformatowej „Prudnicki splot – dzieje fabryki Frotex”

(Loft Gallert dom Expo Opole). Wcześniej (12 września) w Muzeum Ziemi Prudnickiej odbyła się prelekcja Marcina Husaka pt. „Prudnicki splot – polskie akcenty w monografiach miasta Prudnika na Górnym Śląsku autorstwa Augustina Weltzla (1870) i Johannesa Chrząszcza (1912)”. Początek prudnickich Europejskich Dni Dziedzictwa to jeszcze w dniach 7-8 września spotkania z Franciszką Wiśniewską – twórczynią ludową w Muzeum Dawnego Piękna i Symboliki Andrzeja Biernackiego w Prudniku oraz multimedialna wystawa prac Jana Cybisa – wielkiego malarza polskiego, pochodzącego z Wróblina pod Głogówkiem w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here