Nowele polskie

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W piątek 6 września Biblioteka Publiczna w Prudniku zaprosiła na kolejną edycję Narodowego czytania. Wprawdzie główne odbędą się w sobotę, ale w Prudniku uczestniczyliśmy w tym dzień wcześniej. W dużej mierze ze względu na liczny udział młodzieży. Czytanie odbyło się tego dnia dwukrotnie. Wpierw bardziej kameralnie dla młodszych dzieci, a następnie już oficjalnie z młodzieżą prudnickiego LO oraz władzami miasta. Reprezentował je burmistrz Grzegorz Zawiślak i dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania Maria Strońska. Lektury czytali wspólnie uczniowie i przedstawiciele środowisk senioralnych. To także wartościowe połączenie.

(fot. Grzegorz Weigt)

Do Narodowego Czytania zaprasza co roku para prezydencka: Prezydent Andrzej Duda z Małżonką, którzy dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. W tym roku czytano fragmenty ośmiu klasycznych dzieł: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.

(fot. Grzegorz Weigt)

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w liście zapraszającym do wspólnej lektury Prezydent RP Andrzej Duda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here