Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia już od środy (31 lipca)

0

Afera: Prudnicki DPS znowu na cenzurowanym. Nieprawidłowości w dysponowaniu depozytami wykazał audyt przeprowadzony w Domu Opieki Społecznej w Prudniku. Kontrolę w odpowiedzi na niepokojące sygnały zlecił starosta. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 31 lipca)? Oto zapowiedzi:

·         Rusza budżet obywatelski. Od 24 lipca można zgłaszać propozycje do Budżetu Obywatelskiego Gminy Prudnik na 2020 rok.

·         Punkt mobilny potwierdził, że oddychamy szkodliwym powietrzem. Od początku tego roku w Prudniku działa mobilna stacja pomiaru jakości powietrza w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Dane z niej mają charakter „oficjalny”.

·         Gmina z powiatem dogadały się. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Prudniku 18 lipca radni przegłosowali uchwałę o współdziałaniu między Gminą Prudnik a Powiatem Prudnickim w zakresie transportu zbiorowego.

·         Porządek na kirkucie. Osoby uczestniczące w Spacerze Historycznym zorganizowanym w ramach Dni Prudnika z satysfakcją odnotowały fakt uporządkowania zieleni na terenie cmentarza żydowskiego w Prudniku.

·         Kombajn w ogniu. W czwartek 25 lipca strażacy z powiatu krapkowickiego wezwani zostali do pożaru kombajnu.

·         Ta naklejka może uratować życie. Kolej chwali się, że na przejazdach umieściła specjalne naklejki, dzięki którym w sytuacji zagrożenia służby szybko zidentyfikują niebezpieczne miejsce zdarzenia.

·         Tak chorują prudniczanie. W 2018 roku, w porównaniu z rokiem wcześniejszym, w powiecie prudnickim zaobserwowano wzrost zapadalności na ospę wietrzną, różę i przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby typu C. Mniej było przypadków płonicy, zatruć pokarmowych czy wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych.

·         Gmina zyska biurowiec w środku miasta. Gmina Prudnik kupi od samorządu województwa opolskiego budynek niewielkiego biurowca przy ul. Tkackiej.

·         Weekend z ryczącymi silnikami. Za nami XII Zlot Motocyklowy Prudnik-Las 2019. Frekwencja na błoniach przy Sanktuarium św. Józefa dopisała. Ponad 400 motocykli i tysiące zwiedzających robiło wrażenie.

·         Co robiłeś w tym historycznym dniu? Pół wieku temu był dzień lądowania człowieka na księżycu. W dzień rocznicy radio pytało słuchaczy: a jakich okolicznościach oglądałeś to wydarzenie.

·         Zamożne i biedna samorządy. Magazyn „Wspólnota” opublikował ranking zamożności polskich samorządów. Zestawienie pełne jest paradoksów i niejednokrotnie zaprzecza stereotypowemu postrzeganiu zamożności poszczególnych samorządów.

·         Jadwiga H. winna i skazana. Łączną karę grzywny w wysokości 6 tys. zł wymierzył Sąd Rejonowy w Prudniku Jadwidze H., oskarżonej o szereg nieprawidłowości w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku.

·         W ogrodzie: Mało znane krzewy owocowe, które na działkach warto uprawiać. Stałym elementem działkowych upraw są krzewy owocowe. Wśród nich dominują różne odmiany malin, agrestu, porzeczek i winogron. Rzadko spotyka się np. pigwowce czy borówki wysokie – amerykańskie. W artykule chcę zarekomendować krzewy, których na prudnickich działkach nie uprawia się, a które na to bardzo zasługują.

·         Pielgrzymka Koła Przyjaciół Radia Maryja z Głogówka. W niedzielę 14 lipca odbyła się coroczna Pielgrzymka Kół Przyjaciół Radia Maryja na Jasnej Górze w Częstochowie.

·         XIX Międzynarodowy Turniej Piłki Prądowej Wasserbal w Przechodzie. OSP Pogórze w zaciętej walce utrzymała tytuł najlepszej drużyny międzynarodowego turnieju, który odbył się w dniach 27 i 28 lipca w Przechodzie.

·         Biała: Co dalej z przystankiem autobusowym na rynku? Z takim pytaniem zwracają się do redakcji „TP” zaniepokojeni pasażerowie.

·         Biała: Piękno żydowskich cmentarzy. Z końcem czerwca gmina Biała zakończyła rzeczową realizację projektu „W poszukiwaniu piękna żydowskich cmentarzy”.

·         Prężynka: Uroczystość odpustowa pod odnowioną płaskorzeźbą Świętej Rodziny. To wieloletnia tradycja, że w Prężynce, w kościele filialnym – kaplicy świętej Marii Magdaleny, która jest też patronką wsi, odprawiana jest w lipcu uroczysta Msza święta.

·         Walce: Pożegnanie w Walcach. 1 lipca na emeryturę odszedł zasłużony samorządowiec Bernard Kubata.

·         Pisarzowice-Strzeleczki: Wielki słup dymu. W piątek 9 lipca ogromny słup dymu unosił się z terenu pola uprawnego przy drodze między Strzeleczkami a Pisarzowicami.

·         Wędrowiec: Coraz przyjaźniejsza – gastronomicznie – starówka. Prudnik powoli dołącza do miejscowości, które mają przyjazne gastronomicznie centra.

·         Wędrowiec: Aplikacja mobilna będzie promowała Prudnik i Karniów. Gmina Prudnik uzyskała dofinansowanie na realizację projektu, w ramach którego powstanie nowoczesna aplikacja mobilna.

·         Wędrowiec: Promocja ponad granicami. Przy drodze krajowej nr 40, na wysokości skrzyżowania obok przystanku kolejowego Dytmarów zamontowano drogowskaz turystyczny, kierujący do cmentarza żydowskiego w czeskiej Osobłodze. Nieco dalej do cmentarza w Białej.

·         Wędrowiec: Odtworzyli starą szosę z Prudnika do Głubczyc. Przyzwyczailiśmy się do nowej – starej drogi „na skróty” z Prudnika do Głubczyc, wiodącej przez czeską Osobłogę (Osoblaha). Tymczasem kilkadziesiąt lat temu miała ona jeszcze bardziej „skrócony” charakter i ostatnio ktoś bardzo stara się, by udostępnić jej zapomniany odcinek.

·         Wędrowiec: Nie tylko na grilla nad Svinny potok. Miejsce to dobrze znają uczestnicy pieszego Rajdu Prudnik – Pradziad, ponieważ średnio raz na dwa lata przebiega tędy trasa tej morderczej imprezy.

·         Wędrowiec: Cyklobus z Głuchołaz w Jesioniki. W każdy weekend wakacji na trasie Jesenik – Głuchołazy – Jesenik – Červenohorskie sedlo – Šumperk kursuje cyklobus – autobus wyposażony w przyczepę pozwalającą zabrać rower.

·         Poezja: Cisza w poezji Edmunda Borzemskiego. „Coraz więcej ciszy”, tomik wydany w 2015 roku jest jak na razie ostatnim słowem Edmunda Borzemskiego. Miejmy nadzieję, że tylko „na razie”.

·         150 program z cyklu „Dzień dobry, co słychać?”. Gorąco, jubileuszowo, kolorowo. 4 lipca odbył się 150 program Marka Karpa pt. „Dzień dobry, co słychać”. Program jak zawsze starannie przygotowany, jednak tym razem podwójnie jubileuszowy.

·         Sport (łucznictwo): Mistrzowski kwartet. Filip Baurowicz i Wit Chruszcz (Obuwnik Prudnik), do spółki z dwoma zawodnikami Chrobrego Głuchołazy, wywalczyli złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

·         Sport (piłka nożna): Remisowy dwumecz Pogoni. Na ławce zawodników rezerwowych Pogoni zabrakło trenera Pawła Walaszczyka. Uspokajamy – powodem nieobecności, czego obawiali się kibice, nie była rezygnacja z pracy w klubie, a udział w Ogólnopolskiej Konferencji Trenerów w Łodzi.

·         Sport (turnieje): Pod koszem i przy siatce. Ponad 70 uczestników wzięło udział w turniejach koszykówki ulicznej (Park Miejski) i siatkówki plażowej (kąpielisko), zorganizowanych przez Prudnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

·         Sport (piłka nożna): B-klasowe reminiscencje. Tylko jednej z naszych sześciu drużyn udało się urwać punkt LZS-owi Dąbrówka Górna – zwycięzcy gr. 11 klasy B.

·         Sport (piłka nożna kobiet): Szok i niedowierzanie. Rolnik bez Wilfryda Parchatki. Stanisław Dyja został nowym prezesem ekstraklasowego Rolnika B. Głogówek. Znany w środowisku piłkarskim trener zastąpił legendarnego Wilfryda Parchatkę, który po 36 latach pracy w zarządzie postanowił złożyć rezygnację.

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here