Lubrza z lotu drona

0

Lubrza to jedna z ciekawszych miejscowości ziemi prudnickiej. Jej współczesny rozwój determinuje sąsiedztwo Prudnika, rola administracyjna siedziby gminy i położenie przy ważnych szlakach komunikacyjnych.

Lubrza jest jedyną miejscowością wiejską w powiecie prudnickim o statusie siedziby gminy. W latach 70. XX w., po gierkowskiej reformie, krótko identyczne znaczenie miał Łącznik, ale szybko utracił funkcję, łącząc się z Białą.

Lubrza od połowy XIII w. związana była z Prudnikiem, początkowo jako osada zamkowa, a po wykupieniu zamku, jako wieś należąca do miasta Prudnika. Sama miejscowość była jednak starsza od Prudnika, wzmiankowana już w 1233 r. Miejscowa, jeszcze niemiecka, legenda wiąże wieżę kościoła parafialnego z postacią sławnego możnego śląskiego czasów Bolesława Krzywoustego i jego synów, Piotra Włostowica. Z pewnością dominująca nad wsią wieża pełniła ważną rolę jako punkt obserwacyjny, w zwłaszcza w okresie, kiedy nieopodal Lubrzy biegła granica między Morawami a Śląskiem.

Lubrza zbudowana była jako owalnica, z podłużnym placem zamkniętym zwartą zabudową domów. Taki układ wsi miał charakter obronny. Z czasem wieś powiększała się, a wraz z nią centralny plac wydzielony był na trzy części. W końcu środkowa część wsi – dawne place – została zabudowana, a śladem dawnego, wolnego terenu są jego obrzeża – dzisiejsze ulice Wolności i Nowej Naprawy. Środkiem wsi płynie potok Lubrzanka, obecnie zakryty i niewidoczny, choć potrafiący wylać podczas obfitych opadów.

Współczesna Lubrza rozbudowuje się. Nowa część miejscowości, której osią jest ul. Szkolna, zbliżyła miejscowość do Prudnika. Potężną zmianą w charakterze wsi było powstanie obwodnicy, która wyprowadziła przelotowy ruch samochodowy drogi krajowej z ul. Wolności. Wielką inwestycją będzie planowana budowa parku handlowego, który będzie bazował na klientach sąsiedniego Prudnika i okolicznych miejscowości. Duże znaczenie dla Lubrzy, ale już w kontekście gminy, będzie powstanie biogazowni (na terenie sołectwa Prężynka), choć jej budowa przesunęła się już o kilka lat w porównaniu z pierwotnymi deklaracjami inwestora. Wójt gminy Lubrza Mariusz Kozaczek złożył Ministerstwu Sprawiedliwości ofertę budowy nowoczesnego więzienia na terenie gminy w pobliżu obwodnicy Prudnika. Dużo deklaracji i planów, z których nie wiadomo, co zostanie zrealizowane.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia filmu Macieja Godlewskiego z Lubrzą w roli głównej, z lotu drona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here