Góry Opawskie zapraszają: Przełom Złotego Potoku

0

4-kilometrowy przełom Złotego Potoku w Pokrzywnej i Jarnołtówku to jedna z najokazalszych osobliwości przyrodniczych Gór Opawskich.

Potężny wyłom powstał w okresie glacjalnym, kiedy woda przed czołem lodowca wyrzeźbiła nowe koryto dla rzeki, płynącej pierwotnie od strony Zlatych Hor prosto na północ. Stare koryto zostało zasypane utworami trzecio- i czwartorzędowymi – piaskami i żwirami, które kilkaset lat temu stały się celem eksploracji górników, wydobywającym tutaj złoto. To dlatego dawnym górnikom tak „łatwo” było przekopać 6-kilometrową Sztolnię Trzech Króli (od 1550 r.) ciągnącą się z Głuchołaz aż do Zlatych Hor i to dlatego do dziś, i co kilka, kilkanaście lat, w polach powstają potężne zapadliska, wyznaczające ślad podziemnych tuneli.

Przełom Złotego Potoku do dziś zachwyca wspaniałymi odsłonięciami skalnymi (Karliki, Karolinki) i jeszcze piękniejszymi punktami widokowymi. Skały to głównie układające się warstwowo łupki fillitowe, pokazujące jak, wydawałoby się twardy materiał, miał w przeszłości plastyczną formę.

Materiał filmowy wykonał Maciej Godlewski z Prudnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here