Biała z nowym rynkiem, ulicami i dawnym kościołem ewangelickim

0

Dziś, podczas Dni Białej, symbolicznie zakończono inwestycje, które w istotny sposób poprawiają wygląd miasta i jego funkcjonalność: rewitalizację rynku z sąsiednimi terenami i byłym kościołem ewangelickim oraz modernizację ul. Opolskiej i Szynowice.

Odnowa śródmieścia zrealizowana w ramach projektu Rewitalizacja centrum miasta Biała została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020 (czyli z budżetu UE) w wysokości 5 mln zł.

(fot. Andrzej Dereń)

Nowy rynek

– Gdy powstała okoliczność rewitalizacji miasta, pomyśleliśmy o tym, aby stworzyć tą piękną przestrzeń publiczną, w której nasi mieszkańcy będą mogli wypoczywać i bawić się – mówił w niedzielne popołudnie burmistrz Edward Plicko, nawiązując do początków inwestycji. W 2015 r. powstał plan rewitalizacji lokalnej, który był podstawą do starań o środki zewnętrzne. Potem przygotowano  projekt i złożono wniosek o dofinansowane ze wspomnianego programu. Początkowo gminy miały otrzymać aż 95 proc. dofinansowania inwestycji, ale skończyło się na 75, w tym 10 z budżetu państwa.

– Dzięki tej inwestycji miasto odzyskało swój charakter. Każdy wie, że na przestrzeni wieków wokół centrów miast, nawet jeśli to jest miasteczko, tworzy się aglomeracja i my do tego będziemy dążyć – mówił wiceburmistrz Mirosław Libront, dodając, że samorząd ma w planach pomysły na kolejne inwestycje.

Zadanie objęło przebudowę rynku, budowę parkingu za (…)

Artykuł w całości będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (10.07.2019), również w formie e-wydania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here