Nie poznacie tego miejsca!

1
Nowa ścieżka rowerowa w pomnikowej alei lipowej między Lubrzą a Dobroszewicami (fot. Andrzej Dereń)

W ramach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 414 między Prudnikiem a Białą powstaje ścieżka rowerowa, której odcinek biegnie śladem dotychczasowej szosy przez aleję lipową. Wygląda niesamowicie.

Do niedawna aleja była obiektem słusznych pretensji kierowców z uwagi na fatalny stan nawierzchni i obumierające drzewa znajdujące się bezpośrednim sąsiedztwie jezdni. Na dodatek większość kierowców nie potrafiła (nie chciała) dostosować prędkości do warunków jazdy i tworzyły się sytuacje niebezpieczne, czego konsekwencją były liczne wypadki, w tym śmiertelne, na tej szosie.

To mamy już za sobą. Zarządca drogi zdecydował o wybudowaniu drogi równoległej do alei, a wśród drzew zbudowano nową ścieżkę rowerową z nową nawierzchnią. Być może wyprowadzenie ciężkiego ruchu samochodowego z bezpośredniego sąsiedztwa drzew wpłynie na poprawę ich kondycji, ważne też będzie otworzenie szpaleru lip poprzez nowe nasadzenia i bieżące prace przy istniejących roślinach (proces ich umierania wciąż trwa), dzięki czemu aleja zachowa swój niepowtarzalny charakter dla następnych pokoleń. Przy dobrej woli zarządy drogi i pilnowaniu tematu ze strony lokalnych samorządów, w gminie Lubrza i powiecie prudnickim możemy mieć jedną z najpiękniejszych ścieżek rowerowych w regionie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here