Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia już od środy (19 czerwca)

0

Skręcił na… truskawki. Cztery osoby zostały ranne w trzech wypadkach drogowych na terenie powiatu prudnickiego. Do pierwszego zdarzenie doszło w Głogówku, drugiego na trasie Biała-Krobusz, w końcu trzeci wypadek miał miejsce w Rudziczce, gdzie kierowca zjechał z drogi, żeby kupić truskawki. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 19 czerwca)? Oto zapowiedzi:

·          Więcej bezpłatnego Internetu. W ciągu kilkunastu miesięcy w Prudniku uruchomione zostaną bezpłatne hotspoty.

·         Źle potraktowali Romów – popracują społecznie. Na 8 i 12 miesięcy ograniczenia wolności poprzez obowiązek pracy społecznej po 20 godzin miesięcznie skazał Sąd Okręgowy w Opolu dwóch prudniczan za grożenie śmiercią Romom.

·         Marszałkowski Budżet Obywatelski. Do końca czerwca do Urzędu marszałkowskiego można zgłaszać projekty w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

·         Prymicje ks. Radosława Radziwonia. W sobotę 8 czerwca w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu odbyła się eucharystia z obrzędem święceń prezbiteratu. Święcenia przyjął diakon Radosław Radziwoń z Głogówka.

·         Prymicje w Prudniku. Wśród wyświęconych 8 czerwcu księży jest również ks. Kacper Józefczyk z Prudnika.

·         „Caritas” w Prudniku. W kalendarzu jest wciąż taki dzień przeznaczony wyłącznie dla Matek. „Caritas” w Prudniku przygotował z tej okazji specjalny program.

·         Sołtysi mają głos: Kobiety – debiutantki. Nowe sołtyski w regionie: w Dobrej (gmina Strzeleczki), Dobieszowicach (gmina Walce) i Racławicach Śląskich (gmina Głogówek).

·          Polemika. Krzysztof Fejdych i Franciszek Fejdych w odpowiedziach: burmistrzowi Prudnika Grzegorzowi Zawiślakowi i radnemu Pawłowi Licznarowi.

·         Nominacje w parafiach. Latem dokonują się zmiany na stanowiskach wikariuszy i proboszczów na ziemi prudnickiej.

·         Ku pamięci Marka Grechuty. Na Moście Groszowym w Opolu zrealizowano projekt prudniczanki Karoliny Maćków, studentki wydziału sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

·         Technologie: Zrewolucjonizują rynek. Pochodzący z ziemi prudnickiej dr Krzysztof Hoinka, wraz z innymi naukowcami z Politechniki Śląskiej, stworzył pierwszy na świecie w pełni kompaktowy liofilizator żywności.

·         IV Mistrzostwa Ziemi Opolskiej w Nordic Walking w Prudniku. Już w sobotę 29 czerwca na bezdrożach Gór Opawskich walczyć będą uczestnicy tegorocznych zawodów.

·          Młode Pokolenie: Dużo wie o kresach. 29 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyło się podsumowanie IX Konkursu Wiedzy o Kresach Wschodnich . Wśród laureatów znalazł się uczeń kl I Technikum Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku Denis Wocka.

·          Młode Pokolenie: Niepodległa w projektach edukacyjnych. W ubiegłym roku prudnicka „trójka” pozyskała z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 15 tysięcy złotych na zakup lektur i nowości wydawniczych. PSP nr 3 przeprowadziła zw związku z tym projekty edukacyjne mające zapoznać uczniów z zakupionymi publikacjami.

·          Młode Pokolenie: Kolejny sukces uczniów z Szybowic. Koniec roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Szybowicach obfitował w liczne sukcesy konkursowe na etapie krajowym i wojewódzkim.

·         Środowisko: ZUK nie będzie dmuchał. Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak zobowiązał prezesa Zakładu Usług Komunalnych do wprowadzenia całkowitego zakazu używania dmuchaw do sprzątania chodników i trawników będących w zarządzie spółki.

·         Głogówek: Dni Gminy Głogówek. Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne Dni Gminy Głogówek. Gwiazdami dwudniowej imprezy będą: Natalia Zastępa, Power Play i Filip Lato.

·         Walce: Święto gminy. 8-9 czerwca dobyła się polsko-czeska biesiada integracyjna w ramach Dni Gminy Walce.

·         Racławice Śląskie: Pielgrzymowali do zapomnianej kapliczki. Nikt nie wie co sprawiło, że przed wielu laty na granicy państwowej postawiono ukrytą w lesie kapliczkę. To odludne miejsce przez dziesięciolecia zapraszało do modlitwy.

·         Dzieci kochają pociągi, kolej kocha dzieci. Gmina Głogówek we współpracy z organizacjami działającymi w Racławicach Śląskich zorganizowała mini piknik kolejowy.

·         Jesenicka 60: Frekwencyjny rekord. 789 turystów i sportowców uczestniczyło w 46. Jesenickiej 60., długodystansowej imprezie z punktami kontrolnymi, prowadzącej przez najwyższe partie Jesioników.

·         Polsko-czeskie fascynacje literackie. Pod takim tytułem 14 maja w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu odbyło się X Forum Opolskich Środowisk Literackich. Spotkanie prowadził Janusz Wójcik, wzięli w nim udział także literaci z ziemi prudnickiej.

·         The best of Country. 11 czerwca w sali widowiskowej kina „Diana” w Prudniku odbył się koncert „Country & Folk in Prudnik”. Wspaniała muzyka w świetnym wykonaniu bawiła licznie zgromadzoną publiczność.

·         Taki ładny Prudnik. 6 czerwca w sali reprezentacyjnej Pałacu Fränkla w Prudniku podsumowany został konkurs plastyczny „Zabytki Prudnika – 740 lat lokacji miasta Prudnika”.

·         Archiwum Odkrywcy: Tu mieszkał olimpijczyk. O ma wspólnego budynek Nadleśnictwa Prudnik z olimpiadą w Sztokholmie w 1012 roku? Przypominający myśliwski pałacyk obiekt skrywa kilka tajemnic.

·         Sport (kolarstwo): VII Prudnicki Maraton MTB. Tomasz Stępień z Wodzisławia Śląskiego wygrał trasę mega (45 km) VII Prudnickiego Maratonu MTB. Na trasie 30-kilometrowej na medalowych miejscach – drugim i trzecim – znaleźli się reprezentanci ziemi prudnickiej – Paweł Rokicki i Kamil Smolski. Zawody (9 czerwca) odbywały się na trudnej 15-kilometrowej pętli w Górach Opawskich, w rejonie Dębowca i Prudnika z punktem szczytowym na Kobylicy (395 m n.p.m.).

·         Sport (piłka nożna): Z biletami na finał krajowy. UKS Orlik Prudnik (rocznik 2010) w wielkim stylu wygrał wojewódzki finał Mini Mistrzostw Deichmanna.

·         Sport (piłka nożna): Tli się iskierka nadziei. W sportowej rywalizacji Pogoń Prudnik nie obroniła się przed spadkiem do klasy okręgowej. Zwycięstwo w ostatnim spotkaniu zapewniło prudniczanom miejsce na „liście oczekujących” na szczęśliwy zbieg okoliczności.

·         Sport (koszykówka): Nasi trzecią siłą w kraju. Reprezentacja ZSO 1 Prudnik wywalczyła brązowy medal ogólnopolskiej licealiady. To historyczny sukces naszej drużyny na nieoficjalnych mistrzostwach Polski szkół średnich.

·         Sport (karate): Zarzewie nie zwalnia tempa. Reprezentanci Zarzewia walczyli na Mistrzostwach Polski juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców U21 w karate olimpijskim w Poznaniu.

·         Sport: Z kart historii prudnickiego boksu. Kolejna (już 11) część historii bokserskiej Pogoni. Bokserskie mistrzostwa Opolszczyzny i mistrzostwa Polski juniorów w 1974 roku.


>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here